Otrucie ks. Blachnickiego. Prokurator Pozorski: wiemy, że było zabójstwo, teraz chcemy ustalić sprawców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Otrucie ks. Blachnickiego. Prokurator Pozorski: wiemy, że było zabójstwo, teraz chcemy ustalić sprawców
Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski Foto: PAP / Mateusz Marek

- Wiemy, że nastąpiło zabójstwo. Musimy dokonać ponownej analizy wszystkich dokumentów i ustaleń. Musimy kierunkować postępowanie w celu ustalenia sprawców przestępstwa. Jeśli ich ustalimy, będziemy chcieli ich pociągnąć do odpowiedzialności karnej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Andrzej Pozorski, szef pionu śledczego IPN, zastępca prokuratora generalnego. 

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek, że w wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty.

Postępowanie w sprawie śmierci księdza Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2001-2005. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 roku.

- Ponowna analiza tej sprawy, jak i wykonane czynności - jeszcze przed podjęciem tego postępowania - wykazały, że to postępowanie może być kontynuowane. W kwietniu 2020 roku, ale i przed kwietniem, nastąpiło bardzo duże zainteresowanie sprawą księdza Blachnickiego wśród dziennikarzy. Wpłynęło również pismo od pana posła Tomasza Rzymkowskiego, w którym prosił on, żeby to postępowanie było kontynuowane. Po przeprowadzeniu analizy zadecydowaliśmy, że podejmiemy tę sprawę, spróbujemy ją rozstrzygnąć jeszcze raz - podkreślił Andrzej Pozorski.

"Rozwój nauki, medycyny i urządzeń do diagnozowania"

Jak zaznaczył, "prawda jest też taka, że rozwój nauki, medycyny, urządzeń do diagnozowania jest zupełnie inny niż 10 czy 15 lat temu". - A ponieważ mamy z tym ciągle do czynienia jako prokuratorzy i wiemy, jak nauka się mocno rozwija, podjęliśmy właśnie taką decyzję - dodał prokurator.

- Uznaliśmy, że bardzo ważną czynnością do przeprowadzenia będzie ekshumacja szczątków ks. Franciszka Blachnickiego. Było to robione w porozumieniu, we współpracy ze stroną kościelną. Po ekshumacji zostało zarządzone przeprowadzenie sekcji sądowo-lekarskiej. Była ona połączona z dalszymi, bardzo szczegółowymi, specjalistycznymi badaniami. Trzeba tu wspomnieć choćby o tym, że prokurator prowadzący sprawę powołał biegłych z zakresu antropologii i genetyki, medycyny sądowej, toksykologii i analityki medycznej - wyjaśniał gość PR24.

Poinformował, że pierwszą czynnością, która została wykonana, były badania genetyczne. - Chcieliśmy potwierdzić tożsamość ks. Franciszka Blachnickiego, czyli podeszliśmy do sprawy od zera. Potem biegli zabezpieczyli próbki w trakcie przeprowadzonej sekcji sądowo-lekarskiej. Zostały przeprowadzone dalsze, szczegółowe badania - podkreślił.

Czynności wykonywane w Niemczech

- W trakcie tego postępowania, w drodze międzynarodowej pomocy prawnej, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej, wspólnie z prokuratorem niemieckim, zabezpieczył ślady kryminalistyczne w Niemczech. Zostały one przywiezione do Polski. Tu znowu powołaliśmy biegłych, którzy wykonywali specjalistyczne badania. Te wyniki zestawialiśmy z wynikami sekcji zwłok - zaznaczył Andrzej Pozorski.

Jak dodał, "ostateczna opinia, która zamykała te wszystkie opinie, w sposób jednoznaczny wykazała, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego, która miała miejsce 27 lutego 1987 roku, nastąpiła na skutek karygodnego działania osób trzecich". - Czyli został on zamordowany poprzez podanie toksycznych środków trujących - stwierdził prokurator.

- W prowadzonym postępowaniu dotarliśmy do świadków, do osób, które posiadały wiedzę na temat tego zdarzenia, a do tej pory nie były przesłuchane. Czasami mała informacja, wydawałoby się, że nieznaczna, ale w połączeniu z zeznaniami innych świadków nabiera zupełnie innego waloru dowodowego. Wiemy, że nastąpiło zabójstwo. Musimy dokonać ponownej analizy wszystkich dokumentów, wszystkich ustaleń. Musimy kierunkować postępowanie w celu ustalenia sprawców przestępstwa. Jeśli ich ustalimy, będziemy chcieli ich pociągnąć do odpowiedzialności karnej - posumował Andrzej Pozorski. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

23:58
Prokurator Andrzej Pozorski o śledztwie w sprawie ks. Franciszka Blachnickiego (Północ-południe)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Witold Banach
Gość: Andrzej Pozorski (szef pionu śledczego IPN, zastępca prokuratora generalnego
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 21.35

bartos

Polecane