Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod księżycem"
Teatr Dramatyczny "Piotruś Pan"Foto: mat. prasowe

4 marca odbyły się w Warszawie dwie premiery: w Teatrze Narodowym – "Alicji Krainy Czarów", oraz w Teatrze Dramatycznym – "Piotrusia Pana". Oba spektakle powstały na podstawie słynnych powieści, których głównymi bohaterami są dzieci, usytuowane w baśniowej przestrzeni na pograniczu jawy i snu, marzeń, przekraczania tego, co możliwe. To Lewisa Carrolla "Alicja w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" oraz Jamesa Matthew Barrie’ego "Piotruś Pan i Wendy" i "Piotruś Pan, czyli chłopiec, który nie chciał dorosnąć". 

Autorem adaptacji, tekstów piosenek i reżyserem "Alicji…" jest młody reżyser Sławomir Narloch. Adaptacji i reżyserii "Piotrusia…" podjęła się aktorka Anna Ilczuk, która przyjęła nasze zaproszenie do "Trójki pod Księżycem".

Oba spektakle, jak i wspomniane powieści, mają, poza dziecięcym bohaterem, wiele wspólnego: łączy je, między innymi, temat dojrzewania, dorastania. Stanowią też wyzwanie dla twórców wystawiających je w teatrach dramatycznych, których zespoły stanowią dorośli i których repertuary adresowane są nade wszystko do dorosłych. Jak realizatorzy "Alicji…" i "Piotrusia…" poradzili sobie w tych okolicznościach?

Teatr Narodowy "Alicji Kraina Czarów" Teatr Narodowy "Alicji Kraina Czarów"

Zaprosiliśmy naszych dorosłych słuchaczy do odbycia wraz z nami podróży z Wonderland do Neverland. Obie krainy, wykreowane przez pisarzy – angielskiego i szkockiego – zostały nazwane przez nich za pomocą neologizmów, które nie mają naturalnie idealnych odpowiedników w języku polskim. Zarówno jedna, jak i druga z tych krain zaprasza do wyprawy, którą każdy, niezależnie od wieku, ma szansę odbyć na własnych warunkach, w granicach własnej wyobraźni.

PIOTRUŚ PAN - reżyseria Anna Ilczuk/YouTube Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy


Naszym przewodnikiem po śnie Alicji był badacz teatru, bloger Tomasz Domagała. Ciekawe, co wyniknie z takiej swoistej zamiany: świat dojrzewającej dziewczynki spróbuje opowiedzieć mężczyzna, przygody niezamierzającego dorosnąć chłopca – kobieta.

Podróż między Wonderland i Neverland stanowiła dla nas okazję do uwolnienia się na jakiś czas od tego, co zaprząta nasze myśli w świecie, który nas otacza na co dzień i który sami sobie "urządziliśmy"...

ALICJI KRAINA CZARÓW wg Carrolla /YouTube Teatr Narodowy


6 marca zostały po raz 25. wręczone Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023. Nagrodę za dokonania życia odebrała w imieniu Jana A.P. Kaczmarka jego żona. Kompozytor choruje, a my spróbujemy powrócić do czasu jego wielkiej aktywności twórczej, przypominając jedną z naszych rozmów z 2001 roku.

Jest on zarazem twórcą muzyki do filmu fabularnego, opowiadającego historię powstania "Piotrusia Pana", a którego głównym bohaterem jest J.M. Barrie. Muzyka do "Finding Neverland", czyli "Marzyciela", została uhonorowana w 2005 roku Oscarem. Będzie nam ona towarzyszyła w tym wydaniu TPK. 

Finding Neverland | Official Trailer (HD) - Johnny Depp, Kate Winslet/YouTube Miramax


Na miesiąc przed Wielkanocą 2023 przypomnieliśmy fragment "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II w reżyserii Janusza Kukuły, poematu wydanego 20 lat temu.  Czekamy na Święta i zapraszamy do krainy także naszego dzieciństwa.

Posłuchaj

1:55:29
Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod Księżycem" (Trójka Pod Księżycem/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.03.2023
Godzina emisji: 0.05
bm/pr/zch

Polecane