49 dni grania bez przerwy – wspominamy Jerzego Stuhra w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
49 dni grania bez przerwy – wspominamy Jerzego Stuhra w "Trójce pod Księżycem"
Jerzy Stuhr - geniusz i tytan pracy (zdjęcie z 22.12.2024)Foto: FOTON/PAP

"49 dni grania bez przerwy na kontrabasie i wokół kontrabasu" - pisał Jerzy Stuhr w książce "Ja kontra bas" w 2015 roku. Wtedy to minęło 30 lat od premiery monodramu aktora pt. "Kontrabasista", na podstawie sztuki Suskinda. Ile jeszcze razy zasiadał z tym instrumentem przez kolejne lata?

Jerzy Stuhr ukończył polonistykę na UJ oraz Wydział Aktorski w PWST, której był wykładowcą i rektorem. Aktor wszechstronny. Wodzirej, Piszczyk, Maks w "Seksmisji", Wierchowieński w "Biesach", Porfiry w "Zbrodni i karze", Horodniczy w "Rewizorze". W Starym Teatrze w Krakowie grał w spektaklach u największych reżyserów: Swinarskiego, Wajdy, Jarockiego, Grzegorzewskiego. Pisał scenariusze i sam reżyserował filmy i sztuki, od "Spisu cudzołożnic" (1985) i "Historii miłosnych", po "Geniusza" (2024) w Teatrze Polonia w Warszawie. Telewizyjny cykl "Spotkanie z Balladą", pokazywany od 1972 roku, sprawił, że stał się powszechnie rozpoznawalny. Od lat 80. występował we włoskich filmach i teatrach. Był laureatem Festiwalu "Dwa Teatry", Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Nagrody Fundacji Kultury Polskiej "Złote Berło" oraz "Orła".

Nie sposób zapamiętać i wyliczyć ról oraz tytułów, w których wystąpił, także w Teatrze TV.

My, w "Trójce pod Księżycem", przypomnieliśmy jego ostatnie role w Teatrze PR oraz Trójkowe lektury. Naszym gościem był reżyser m.in. Teatru Polskiego Radia Mariusz Malec, który do swoich słuchowisk zaprosił Jerzego Stuhra. Przywołaliśmy fragmenty "Tam, gdzie rosną poziomki" wg Bergmana, "Kupca weneckiego" i "Króla Leara" Szekspira. W Programie 3 Polskiego Radia aktor czytał wraz z Maciejem Stuhrem "Telefrenię" Redlińskiego i sam – "Nowe przygody Mikołajka" Gościnnego.

Był przewodniczącym jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

– Zawsze powtarzam moim studentom, że cenną rzeczą jest nie tylko mieć poglądy, trzeba mieć też odwagę wypowiedzieć je głośno, bo to jest jednak co innego, niż tylko je mieć – pisał, kończąc "Ja kontra bas". Był także m.in. autorem "Sercowej choroby, czyli mojego życia w sztuce" oraz dziennika "Tak sobie myślę".

O Osiołku w kolejnych "Shrekach" i Dziadzie Borowym w "Kajko i Kokoszu" nie wypada przypominać, bo był prawdziwym "Królem Lwem" polskiego dubbingu.

Jerzy Stuhr pojawił się także we wspomnieniu Marii Seweryn, której posłuchaliśmy w tym wydaniu audycji. Pretekstem naszego spotkania z aktorką stał się jej powrót do czytania książek w Trójce. Tu zaczynała przed laty swoją lektorską prawdziwą karierę, a poznałyśmy się dzięki jej i wielu obecnie już dojrzałych aktorek i aktorów "promotorowi" Piotrowi Łazarkiewiczowi.


Posłuchaj

1:15:06
49 dni grania bez przerwy – wspominamy Jerzego Stuhra (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.07.2024
Godzina emisji: 0.04

qch/dm/pr/kmp

Polecane