Major Bronisław Karwowski – reportaż "Prawdziwy partyzant" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Major Bronisław Karwowski – reportaż "Prawdziwy partyzant" [POSŁUCHAJ]
Działał w konspiracji, a potem przez dziesiątki lat uznawany był za bandytę. Historia Majora Bronisława Karwowskiego w reportażu "Prawdziwy partyzant". Foto: Shutterstock

Major Bronisław Karwowski działał w konspiracji dziesięć lat. Od stycznia 1942 roku służył w AK okręgu łomżyńskiego. Po rozwiązaniu formacji wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Prawdziwy partyzant" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.

– O proszę, pieczone jabłuszka. Żona mi dogadza. To już sześćdziesiąt lat po ślubie, a ja jestem już staruszkiem. Mamy pięcioro dzieci, wnuki, prawnuki i mamy szczęście – mówił w reportażu. – Byłem łomżyniakiem i przebywałem w tutejszych regionach, tak się poznaliśmy z żoną. Byłem też w więzieniu, miałem przeszłość niepoprawnego partyzanta. Przez 45 lat uważny byłem za bandytę – podkreślił.  

Duma brata 

– Do Łomży trafiłem po szkole średniej. Dopiero po kilku latach zainteresowałem się lokalną historią. Do naszego Związku należy także młodszy brat pana Bronisławą, Henryk. Kilka lat temu opowiedział mi swoją historię – o tym, że był łącznikiem i działał w wywiadzie. Powiedział też, że został skazany na rozstrzelanie i uciekł Niemcom. W pewnym momencie dodał: "Ja to tam nic, za to mój brat. To był prawdziwy partyzant!" i wyciągnął zdjęcie. Pokazał mi je i z wielką dumą powiedział: "To jest mój brat" – wspominał Dariusz Syrnicki ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego.

"Prawdziwy partyzant"

Kiedy kolega ze szkolnej ławki został szpiclem UB i zaczął wydawać kolegów, Bronisław Karwowski musiał uciekać z Łomży. Trafił do oddziału partyzanckiego. Aresztowany i skazany na cztery lata więzienia. Przed wojną mieszkał przy ul. Spokojnej w Łomży i był uczniem gimnazjum przy ul. Bernatowicza. Należał także do chóru katedralnego prowadzonego przez ks. Mariana Jasionowskiego.

W czasie wojny pozostał wraz z rodzicami w Łomży. Od 1942 związany był z podziemiem AK-owskim (należał do podległej AK organizacji "Polska Niepodległa"). Odpowiadał między innymi za kolportowanie prasy podziemnej, gromadzenie broni oraz wywiad.

W maju 1944 został aresztowany. Zdołał zbiec z transportu do Łomży i od tej pory działał w oddziale leśnym operującym okolicach wsi Mikuty. Brał udział w akcjach zbrojnych przeciwko oddziałom niemieckim. Po zakończeniu okupacji niemieckiej działał w konspiracji antykomunistycznej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Od listopada 1945 służył w oddziale Henryka Jastrzębskiego ps. "Zbych". Był żołnierzem Pogotowia Akcji Specjalnej. W 1946 piastował funkcję zastępcy szefa pionu gospodarczego w okręgu "Bałtyk" Olsztyńskiej NZW, w marcu 1947 został awansowany do stopnia podporucznika.

Posłuchaj

20:16
Major Bronisław Karwowski - reportaż "Prawdziwy partyzant" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Prawdziwy partyzant"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 1.03.2023
Godzina emisji: 22.10

uzt/zch

Polecane