Przywrócić i zachować pamięć o Kresach Wschodnich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przywrócić i zachować pamięć o Kresach Wschodnich
Pałac Lubomirskich w LublinieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej to najmłodszy oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. W roku 2017 z przeznaczeniem na jego siedzibę zakupiono stojący przy placu Litewskim pałac Lubomirskich. Obecnie trwają przygotowania do jego przebudowy.

– Identyfikowaliśmy te obszary, które najpilniej wymagają naszego działania. Na pierwszym miejscu znalazło się przywrócenia i zachowanie pamięci o Kresach Wschodnich. Zrobiliśmy badania i okazało się, że z wiedzą na temat wschodnich ziem polskich nie jest zbyt dobrze, a im młodsze pokolenie, tym ta wiedza jest mniejsza. Kiedy mieliśmy trzy grupy fokusowe, to w grupie powyżej 60. roku życia słowo "Kresy" spontanicznie prowokowało rozmowę o Kresach Wschodnich. W grupie 25-60 lat po słowie "Kresy" była chwila zawahania, ale jeden z uczestników naprowadził na temat. Natomiast w grupie 16-25 lat po słowie "Kresy" dyskusja zaczęła się od filozofii – opowiada. – Może i dobrze, ale uważamy, że jako muzeum mamy obowiązek zadbać o tę historię. Historię, która nie miała lekko: dzieje tego obszaru były bardzo trudne i ciężkie, a później, po 1945 roku, doszedł brak możliwości obiektywnego nauczania, gdyż nie było tego w programie szkół – dodaje.

– To, co chcemy stworzyć, to wystawa stała. Przygotowujemy też pałac do remontu: procedujemy pozwolenie na budowę i mam nadzieję, że w tym roku ruszymy z przebudową, która pozwoli nam wykorzystać ten obiekt na cele muzealnicze – mówi Marcin Gapski, dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. – Oczywiście muzeum pracuje, stara się być aktywne: prowadzimy szereg działań edukacyjnych. W zeszłym roku wystawa "Na Kresy po zdrowie" w Lublinie, w tym roku ta wystawa 1 kwietnia będzie miała odsłonę w Częstochowie – zaprasza.

– Jednocześnie prowadzimy zbiórkę "Z Kresów ocalone": jeździmy po całej Polsce, zbieramy pamiątki kresowe, opowieści kresowe, rejestrujemy historię mówioną – opisuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

48:42
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - jego miejsce i rola w dzisiejszej Polsce (Trzy gramy Redbada)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Goście: Marcin Gapski (dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej), Jarosław Cymerman (teatrolog, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego)
Data emisji: 16.22.2023
Godzina emisji: 14.08

pr

Polecane