Joe Biden na Ukrainie i w Polsce – wnioski i komentarze ze świata

Wizyta prezydenta Joe Bidena w Kijowie i Warszawie była najważniejszym politycznym wydarzeniem mijającego tygodnia. Nic więc dziwnego, że to właśnie jej poświęcona była spora część audycji "Świat do trzeciej".

Joe Biden na Ukrainie i w Polsce – wnioski i komentarze ze świata

Joe Biden w Warszawie

Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Amerykański prezydent Joe Biden zawitał niespodziewanie do stolicy Ukrainy w poniedziałek, 20 lutego, by udzielić mocnego poparcia władzom i obywatelom państwa napadniętego przez Rosję rok temu. Spotkał się prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego żoną Ołeną, a także złożył kwiaty pod memoriałem pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Kolejne dwa dni Biden spędził w Warszawie, gdzie rozmawiał m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosił też przemówienie do mieszkańców stolicy zgromadzonych u podnóża Zamku Królewskiego.

Ukraińsko-polska podróż Bidena odbiła się szerokim echem w mediach na całym świecie. Niemiecki "Tagesspiegel" ocenił, że dla Waszyngtonu środek ciężkości Europy przesuwa się z Berlina w stronę Warszawy. Brytyjski "The Guardian" napisał, że była to najważniejsza wizyta amerykańskiego prezydenta w Europie od końca zimnej wojny. Belgijski "The Standard" wskazał, że Biden chciał uspokoić nie tylko Polskę, ale wszystkie państwa wschodniej flanki NATO, z przywódcami których spotkał się w Warszawie. Z kolei francuski dziennik "Le Figaro" podkreślił, że przemówienie Bidena było ofensywne i pokazało, że Zachód nie przestraszył się Putina. Krytycznie wizytę oceniły media chińskie. Gazeta "China Daily" oskarżyła przy okazji Amerykanów o przedłużanie wojny poprzez dostarczanie uzbrojenia Ukraińcom.

O tym, jak podróż Joe Bidena do Europy komentowana była w Stanach Zjednoczonych, opowiedział w "Świecie do trzeciej" Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. Andrzej Łomanowski z "Rzeczpospolitej" przeanalizował wizytę amerykańskiego prezydenta z punktu widzenia Rosji, natomiast o niemieckich komentarzach na ten temat mówiła Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 

Ponadto w audycji:

  • Piotr Piętka, korespondent z Budapesztu, o wizycie prezydent Węgier w Polsce i o znaczeniu Mołdawii w obecnej polityce NATO i USA;
  • Antonina Łuszczykiewicz, stypendystka Fundacji Fullbrighta na Uniwersytecie Indiana w Bloomington, o chińskim planie pokojowym dla Ukrainy;
  • Wywiad Wojciecha Cegielskiego z admirałem Robem Bauerem z NATO na temat Ukrainy;
  • Jan Wieliński, były ambasador RP w krajach afrykańskich, o wyborach w Nigerii.

Wizyta Joe Bidena w Kijowie i Warszawie - komentarze ze świata (Świat do trzeciej/Trójka)
1:35:16
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 25.02.2023
Godzina emisji: 13.09

kc/kul

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.