Joe Biden na Ukrainie i w Polsce – wnioski i komentarze ze świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joe Biden na Ukrainie i w Polsce – wnioski i komentarze ze świata
Joe Biden w WarszawieFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

Wizyta prezydenta Joe Bidena w Kijowie i Warszawie była najważniejszym politycznym wydarzeniem mijającego tygodnia. Nic więc dziwnego, że to właśnie jej poświęcona była spora część audycji "Świat do trzeciej".

Amerykański prezydent Joe Biden zawitał niespodziewanie do stolicy Ukrainy w poniedziałek, 20 lutego, by udzielić mocnego poparcia władzom i obywatelom państwa napadniętego przez Rosję rok temu. Spotkał się prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego żoną Ołeną, a także złożył kwiaty pod memoriałem pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Kolejne dwa dni Biden spędził w Warszawie, gdzie rozmawiał m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosił też przemówienie do mieszkańców stolicy zgromadzonych u podnóża Zamku Królewskiego.

Ukraińsko-polska podróż Bidena odbiła się szerokim echem w mediach na całym świecie. Niemiecki "Tagesspiegel" ocenił, że dla Waszyngtonu środek ciężkości Europy przesuwa się z Berlina w stronę Warszawy. Brytyjski "The Guardian" napisał, że była to najważniejsza wizyta amerykańskiego prezydenta w Europie od końca zimnej wojny. Belgijski "The Standard" wskazał, że Biden chciał uspokoić nie tylko Polskę, ale wszystkie państwa wschodniej flanki NATO, z przywódcami których spotkał się w Warszawie. Z kolei francuski dziennik "Le Figaro" podkreślił, że przemówienie Bidena było ofensywne i pokazało, że Zachód nie przestraszył się Putina. Krytycznie wizytę oceniły media chińskie. Gazeta "China Daily" oskarżyła przy okazji Amerykanów o przedłużanie wojny poprzez dostarczanie uzbrojenia Ukraińcom.

O tym, jak podróż Joe Bidena do Europy komentowana była w Stanach Zjednoczonych, opowiedział w "Świecie do trzeciej" Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. Andrzej Łomanowski z "Rzeczpospolitej" przeanalizował wizytę amerykańskiego prezydenta z punktu widzenia Rosji, natomiast o niemieckich komentarzach na ten temat mówiła Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 

Ponadto w audycji:

  • Piotr Piętka, korespondent z Budapesztu, o wizycie prezydent Węgier w Polsce i o znaczeniu Mołdawii w obecnej polityce NATO i USA;
  • Antonina Łuszczykiewicz, stypendystka Fundacji Fullbrighta na Uniwersytecie Indiana w Bloomington, o chińskim planie pokojowym dla Ukrainy;
  • Wywiad Wojciecha Cegielskiego z admirałem Robem Bauerem z NATO na temat Ukrainy;
  • Jan Wieliński, były ambasador RP w krajach afrykańskich, o wyborach w Nigerii.

Posłuchaj

1:35:16
Wizyta Joe Bidena w Kijowie i Warszawie - komentarze ze świata (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 25.02.2023
Godzina emisji: 13.09

kc/kul

Polecane