Muzyka jako forma integracji – album "Krajeczka" Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka jako forma integracji – album "Krajeczka" Polskiego Radia
Krajeczka w studiu Polskiego RadiaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Wspólne śpiewanie może być świetnym sposobem porozumiewania się pomiędzy dziećmi z Polski i Ukrainy. Pomoże w tym wydany przez Polskie Radio album "Krajeczka", który ukazuje się na początku marca.

Na początku był zespół Krajka. Powstał w 2011 roku przy Stowarzyszeniu "Dom Ukraiński" w Przemyślu z inicjatywy kilku nastolatek, które chciały razem pośpiewać tradycyjne piosenki. Repertuar grupy stopniowo się poszerzał: od ukraińskich pieśni stepowych po utwory z pogranicza polsko-ukraińskiego. W 10-lecie działalności Krajki zorganizowano jubileuszowy koncert, na którym gościnnie zaśpiewało czworo dzieci wokalistek zespołu. – One skradły show, dostały większe owacje niż jubilaci. Dało nam to do myślenia, że może to jest właściwy kierunek, że może warto popracować z tymi najmłodszymi – opowiadała w Trójce Tatiana Nakoneczna, kierownik artystyczna grupy.

Zanim na dobre udało się wcielić w życie ów plan, na Ukrainie wybuchła wojna. Do Przemyśla napłynęła fala uchodźców zza wschodniej granicy, a mieszkańcy miasta skupili się przede wszystkim na zapewnieniu im podstawowych warunków do życia. Gdy sytuacja nieco się unormowała, wrócił pomysł zorganizowania grupy śpiewających dzieciaków, tym razem włączając do niej również najmłodszych uchodźców.

Muzyka jako forma integracji

Sprawa nabrała rozpędu, gdy do Przemyśla przyjechał wraz z rodziną jeden z ukraińskich muzykantów, współpracujących już wcześniej z zespołem Krajka. Jego żona, mająca wykształcenie muzyczne i pedagogiczne, pomogła rozkręcić nową grupę. Zbiegło się to w czasie z projektem Polskiego Radia, mającym na celu opracowanie ukraińskich piosenek ludowych z przeznaczeniem dla szkół podstawowych i przedszkoli. – Oprócz dzieci polskich nagle pojawiło się tam też bardzo dużo dzieci ukraińskich. Muzyka mogła być jedną z form integracji – mówiła Tatiana Nakoneczna.

W ten oto sposób narodziła się Krajeczka. W jej repertuarze znalazły się nie tylko utwory ludowe, ale także inne piosenki, nadające się do śpiewania przez dzieci. – Sięgnęłyśmy do dzieł Kolberga, do własnych archiwów i do własnej pamięci – wspominała gość "Trójki do trzeciej".

źródło: YouTube

W efekcie powstał dwupłytowy album, zawierający 17 utworów w pełnej wersji oraz 11 wersji instrumentalnych, do których każdy może sobie pośpiewać samodzielnie bądź w grupie. Nagrania odbyły się w Studiu S4 Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego i wzięły w nich udział trzy zespoły: Krajeczka, złożona z dzieci w wieku 6-13 lat, Krajka oraz kapela wirtuoza skrzypiec i rekonstruktora folkloru z Kijowa, Serhija Ohrimczuka.

Album, nad którym patronat objęły Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Polskie Radio Dzieciom, będzie miał premierę 3 marca.


Posłuchaj

8:18
Muzyka jako forma integracji – album "Krajeczka" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tatiana Nakoneczna (kierownik artystyczna grupy Krajka)
Data emisji: 23.02.2023
Godzina emisji: 12.32

kc

 


Polecane