Zimą potrzebujemy więcej snu niż latem. Dlaczego?
2023-02-23, 15:02 | aktualizacja 2023-02-23, 15:02
Sen krótszy niż sześć godzin w ciągu doby staje się poważną konsekwencją dla naszego zdrowia i samopoczucia. Co więcej, zimą nasze zapotrzebowanie na odpoczynek jest znacznie większe niż latem. Dlaczego tak się dzieje?
Zgodnie z wynikami najnowszych badań, faza intensywnych snów trwa pół godziny dłużej w ciemnych miesiącach. Okazuje się, że nie zmieniają tego nawet światła, hałas czy ogrzewanie w dużych miastach. Naukowcy podkreślają, że nasz "wewnętrzny zegar snu" wciąż tyka dokładnie w ten sam sposób, co tysiące lat temu.
Zapotrzebowanie na sen
Nie tylko zwierzęta zapadają w sen. Okazuje się, że również ludzie potrzebują zimą znacznie więcej odpoczynku. Uczestnicy badania spali zimą średnio o godzinę dłużej niż latem. Ludzki zegar biologiczny jest bowiem w dużej mierze zależny od słońca. Z tego powodu zmiana długości dnia i ekspozycji na światło w ciągu roku, może wpływać na długość i jakość naszego snu.
– Prawdopodobnie jednym z najcenniejszych osiągnięć ewolucji człowieka jest niedostrzegalność sezonowości na poziomie behawioralnym – wyjaśnił doktor Dieter Kunz, autor-korespondent badania ze szpitala św. Jadwigi w Berlinie. – W naszym badaniu wykazaliśmy, że architektura snu człowieka, u dorosłej populacji żyjącej w środowisku miejskim, różni się w zależności od pory roku – dodał.
Czytaj także:
- Jak dobrze się wyspać? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad
- Dzwoni poranny budzik, a Ty wybierasz opcję drzemki? To może szkodzić!
Zanieczyszczenie światłem, a jakość snu
Jak zaznacza doktor Kunz, pomimo dużego zanieczyszczenia światem w środowisku miejskim, wyniki badań nie uległy zmianie. – Sezonowość jest obecna w każdej żywej istocie na tej planecie. Mimo że nadal działamy bez zmian, w okresie zimowym parametry fizjologiczne człowieka są obniżone. W lutym lub marcu pojawia się uczucie wyczerpania – tłumaczył. – Ogólnie rzecz biorąc, społeczeństwa powinny dostosować nawyki związane ze snem, w tym jego długość i czas, do pory roku – podsumował.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.02.2023
Godzina emisji: 11.41
PAP/zch