"Tata" – film film o relacjach, bliskości i samotnym ojcostwie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Tata" – film film o relacjach, bliskości i samotnym ojcostwie
Ekipa filmu "Tata" na uroczystej premierzeFoto: Radosław NAWROCKI / Forum

Ekranowe siostrzeństwo, które przerodziło się w prawdziwą przyjaźń i bliskość – to historia pełnometrażowego debiutu Anny Maliszewskiej, zajmującej się wcześniej kręceniem teledysków, reklam i krótkich form. Film "Tata" wszedł do polskich kin 24 lutego. 

Michał (znakomita rola Eryka Lubosa) jest kierowcą TIR-a i samotnym ojcem 9-letniej Miśki (Klaudia Kurak). Kiedy on jeździ po Europie, dziewczynką zajmuje się Ukrainka Galina. Jej wnuczka Lenka (Polina Gromova) jest rówieśniczką Miśki. Dziewczynki są bardzo ze sobą zaprzyjaźnione. Kiedy Galina niespodziewanie umiera, okazuje się, że zarówno ona, jak i jej wnuczka przebywają w Polsce nielegalnie. Michał musi teraz zabrać Lenkę i Miśkę w drogę: razem ruszają na Ukrainę, by dziewczynkę odwieźć do rodziny. Ta podróż zmieni wszystkich…

Film "Tata" jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Anny Maliszewskiej. Pomysł na jego fabułę narodził się przy okazji kręcenia teledysku do piosenki "Samotny tata" Marii Peszek. – Ta historia chodziła za mną dosyć długo. Postanowiłam rozwinąć to w pełną formę fabularną – opowiadała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. 

Film był kręcony w 2021 roku, częściowo w Polsce, a częściowo w zachodniej Ukrainie. Jak twierdzi Anna Maliszewska, już wtedy dało się tam wyczuć echa wojny, która na wchodzie tego kraju toczyła się od 2014 roku. – Ona wisiała nad Ukrainą taką ciężką chmurą gradową. To się czuło będąc tam. Ludzie mieli bliskich, którzy już ginęli w Donbasie, bardzo przeżywali też aneksję Krymu. 

"Tata" nie jest jednak filmem o wojnie. – To jest film o relacjach, o bliskości, o tworzeniu się rodziny z wyboru, o siostrzeństwie, o ojcostwie. Zadaje bardzo dużo ciekawych pytań – mówiła gość audycji "Trójkowo, filmowo". 

Życie dopisało do filmowej historii nieoczekiwaną pointę: obecnie obie nieletnie aktorki mieszkają obok siebie w Polsce, chodzą do jednej szkoły i są przyjaciółkami. 


Posłuchaj

6:52
Rozmowa z Anną Maliszewską o filmie "Tata" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

TATA Oficjalny zwiastun #1/YouTube Warner Bros Polska


Ponadto w audycji:

  • Premiera dokumentalna: "Nowicjusz" w reżyserii Łukasza Wosia, spotkanie z autorem filmu;
  • 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie (do 26.02.2023): rozmowa z Kubą Armatą, krytykiem filmowym i obserwatorem festiwalu;
  • Premiera zagraniczna: "Tar" w reżyserii Todda Fielda z nominowaną do Oscara główną rolą Cate Blanchett, wypowiedzi polskich filmowców – operatora Michała Dymka i reżysera Damiana Kocura;
  • aktualności filmowe.


Posłuchaj

1:36:43
Trójkowo, filmowo (24 lutego 2023)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 24.02.2023
Godzina emisji: 13.08

kc 

Polecane