Dariusz Kozakiewicz: blues to muzyczna wolność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dariusz Kozakiewicz: blues to muzyczna wolność
Dariusz KozakiewiczFoto: PAP/Stach Leszczyński

Czym dla Dariusza Kozakiewicza jest "czucie bluesa"? – To na pewno muzyczna wolność. Wydaje mi się, że to jest coś, z czym człowiek się rodzi. Jeden się rodzi do bluesa, inny do sportu, do różności… Czuje się tę przestrzeń bluesową. To też pewien nastrój, który przekazujemy ze środka poprzez instrument, czy to gitara, czy to saksofon, fortepian, czy to bębny – mówi gość Michała Żołądkowskiego. 

W ocenie legendarnego polskiego gitarzysty granie bluesa jest szczególnie ważne dla młodych muzyków, którzy się uczą grać. – Uważam, że podstawą dobrej muzyki jest blues. Zachęcam młodzież, żeby zaczynała od bluesa – przyznaje Dariusz Kozakiewicz. 

Droga do muzycznej dorosłości

Pierwszym studyjnym albumem, w którego nagraniu wziął udział Dariusz Kozakiewicz, był "Blues" zespołu Breakout. Płyta, która ukazała się w 1971 roku, uchodzi za najlepsze wydawnictwo tej formacji. Gość Trójki podczas jej nagrywania miał niewiele ponad 18 lat. – Kiedy miałem 15-16 lat to Breakout, Polanie, Niebiesko-Czarni to były takie trzy zespoły, które grały muzykę, która mnie interesowała. Byłem zapatrzony w nie, grając w klubach studenckich – wspomina. 

Przeczytaj także:

Początkowo do Breakoutu Dariusz Kozakiewicz miał dołączyć jako… basista. – Tadeusz Nalepa lubił co jakiś czas zmieniać skład zespołu i nagrywać kolejne płyty. Na początku przyszła wiadomość, że potrzebuje basistę, a nie gitarzystę. Zgodziłem się grać na basie tylko dlatego, że uznałem, że w moim wieku to jest wielkie szczęście, żeby się znaleźć koło mojego idola na tej samej scenie. Jak  zagrałem na próbie w Rzeszowie na gitarze, to Tadeusz uznał, że w będę w zespole gitarzystą, a nie basistą i tak się zaczęło. Oni nie był skłonny do pochwał, zespół trzymał krótko, ale w reedycji płyty tak ładnie o mnie napisał, że jest ona w zasadzie dzięki mnie. Oczywiście trochę przesadził, to wynik pracy wspólnej – dodaje wzruszony muzyk. 


Posłuchaj

1:41:24
Dariusz Kozakiewicz o swojej pasji co muzyki i życiu muzyką (Spotkania trzeciego stopnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W 2021 roku Dariusz Kozakiewicz świętował 70. urodziny i jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Muzyczna historia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich gitarzystów i znakomitego kompozytora rozciąga się na przestrzeni lat, pomiędzy działalnością w zespołach Breakout, Test i Perfect, w którym grał blisko ćwierć wieku.


Dariusz Kozakiewicz na koncercie w Trójce Dariusz Kozakiewicz na koncercie w Trójce

W niedzielę wieczorem artysta zawitał do Studia im. Agnieszki Osieckiej wraz ze swym najnowszym projektem pod nazwą Darek Kozakiewicz Live. Podczas występu nie zabrakło niespodzianek. – Zagramy przekrojowy program, który jest częściowo złożony z utworów, które znalazły się na podwójnym wydawnictwie zatytułowanym "Krokodyl", wydanym w zeszłym roku – zapowiadał, przed koncertem artysta. 

Serce pełne pasji

Dzieląc się ze Słuchaczami Trójki tajnikami swojego warsztatu, Dariusz Kozakiewicz przyznał, że nie jest  muzykiem ćwiczącym godzinami. – Jestem leniem, nigdy nie ćwiczyłem. Moje ćwiczenie polegało na graniu, improwizowaniu do czegoś, co grało. Gdy miałem 16-17 lat i grało radio, chodziłem po pokoju i robiłem do tego jakieś ćwiczenia – wspomina, dodając, że nigdy nie miał stałych godzin czy ćwiczeń, które powtarzał. 

Koncert w Trójce | Darek Kozakiewicz i Natalia Sikora/Polskie Radio

***

Tytuły audycji: Spotkania trzeciego stopnia
Prowadzący: 
Michał Żołądkowski
Gość: Dariusz Kozakiewicz (gitarzysta)
Daty emisji: 
12.02.2023
Godziny emisji:
 12.05

gs/kul

Polecane