Latarnik – zakochany w jazzie hiphopowiec ze słowiańską duszą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Latarnik – zakochany w jazzie hiphopowiec ze słowiańską duszą
LatarnikFoto: H. Misiaczyk

– Jestem hiphopowcem z krwi i kości – mówi o sobie Marek "Latarnik" Pędziwiatr. Gość "Serdecznych dźwięków" ma jednak o wiele szersze muzyczne horyzonty, o których opowiedział w tym wydaniu audycji.

36-letni Marek Pędziwiatr, występujący pod scenicznym pseudonimem Latarnik, to pianista, producent muzyczny, kompozytor, aranżer, wokalista, DJ i raper rodem ze Świnoujścia. Współpracował z całym mnóstwem gwiazd polskiej sceny muzycznej (m.in. Ewą Bem, Krystyną Prońko, Urszulą Dudziak i Edytą Bartosiewicz) oraz artystami z zagranicy, takimi jak Marcus Miller czy Jesse Boykins III. Grał na niemal wszystkich największych polskich festiwalach oraz w wielu krajach, wśród których są m.in. Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Korea Południowa.

Mimo tak bogatego artystycznego CV, gość "Serdecznych dźwięków" nie zaczął wcale swej muzycznej kariery od wczesnej młodości. – Minęło sporo lat, zanim zorientowałem się, że jestem zawodowym muzykiem. Cały czas próbowałem się jakoś zabezpieczać. Zrobiłem magistra z anglistyki, mam uprawnienia do uczenia i tłumaczenia języka angielskiego. Próbowałem nawet pracować w tym zawodzie, ale muzyka zawsze jakoś wracała – mówił Pędziwiatr.

Hiphopowiec ze słowiańską duszą

Rozmówca Mateusza Krautwursta opowiedział o swojej muzycznej ewolucji. – Od dziecka jestem wychowany na kulturze hip-hopu, jestem hiphopowcem z krwi i kości. Uzupełnił to wszystko jazz, tradycja afrykańskiej muzyki etnicznej i cała amerykańska spuścizna. To mnie ukształtowało. Dopiero później zacząłem doceniać naszą, polską muzykę.

Latarnik przyznał też, że wysłał próbkę swojej śliny do Teksasu, aby tamtejsi genetycy ustalili jego etniczne korzenie. – Okazało się, że jestem w 39 procentach Bałkanem, w 7 procentach Skandynawem, a reszta rozciąga się na kraje bałtyckie, takie jak Estonia czy Litwa, i na nasze poletko. Najbardziej podoba mi się to, że płynie we mnie krew bałkańska i polska.

Artysta odniósł się także do tutejszego klimatu, który nie sprzyja radosnemu życiu. – Czasami to nasze szare życie może być smutne, jeszcze dobija nas ta pogoda. Ale z punktu widzenia artystycznego to jest niezwykle inspirujące, że możemy przelać tę słowiańską duszę na dźwięki.

Historia Latarnika

Marek Pędziwiatr przygodę z muzyką rozpoczął pod koniec lat 90-tych, współtworząc lokalną podziemną scenę hiphopową. Zanim zaczął grać na instrumentach klawiszowych, zajmował się rapowaniem i produkcją muzyczną metodą samplingu z płyt winylowych. Jest absolwentem Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego. Ukończył także Wyższą Szkołę Filologiczną we Wrocławiu, na kierunku filologia angielska. Jest nauczycielem w prestiżowej Szkole Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu.

Ma w dorobku nagrodę Fryderyka za produkcję płyty "Chodź tu" Pauliny Przybysz. W latach 2014-017 był kierownikiem muzycznym festiwalu FAMA. Do 2018 roku grał w legendarnej grupie Urbanator Michała Urbaniaka. Był także współzałożycielem i członkiem zespołów EABS (Electro-Acoustic Beat Sessions), Night Marks (kiedyś: Night Marks Electric Trio), Błoto i Ludojad. 


Posłuchaj

50:45
Latarnik – hiphopowiec ze słowiańską duszą (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 8.02.2023
Godzina emisji: 23.05

kc

 


Polecane