Chat GPT: czy sztuczna inteligencja już niedługo zastąpi człowieka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chat GPT: czy sztuczna inteligencja już niedługo zastąpi człowieka?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MMD Creative

Prawdziwie "gorącym tematem" ostatnich dni stał się Chat GPT – program oparty na sztucznej inteligencji, który właściwie prześcignął człowieka w kwestii pozyskiwania informacji i ich udzielania. Co więcej, robi to w sposób, który właściwie nie pozwala odróżnić go od prawdziwego człowieka. Czy to oznacza początek zmierzchu przewagi człowieka nad maszynami?

Internetowy mędrzec

– Chat GPT to jest system, oparty na sztucznej inteligencji, na rozumieniu języka naturalnego i to jest rozwiązanie, które pozwala komputerom rozpoznawać nasze zapytania wpisywanych poprzez klawiaturę. I odpowiada nam również w języku naturalnym pełnymi zdaniami. Czyli rozmowa z Chatem GPT wygląda tak, jak z drugim człowiekiem – tłumaczy Paweł Pilarczyk, specjalista ds. informatyki. – Całą wiedzę Chat GPT bierze z internetu: ten system m.in. przeanalizował 8 mln artykułów z Wikipedii, ma więc ogromną wiedzę. Można go zapytać właściwie o wszystko, on odpowiada i mamy wrażenie, że rozmawiamy z inną osobą – wskazuje.

Dziennikarze, konsultanci: szukajcie nowej pracy!

- I jeżeli zajmujemy się dziennikarstwem: przygotowujemy artykuły, opowiadamy na temat różnych rozwiązań, wszystko to może zrobić Chat GPT. Co więcej, zrobi to od nas dużo lepiej i dużo szybciej. Zrobi dużo lepszy research, ponieważ ma dostęp do całej wiedzy ludzkości – dodaje.

Dłużej przetrwają osoby, które piszą coś bardziej zindywidualizowanego, twórczego. Jednak dziennikarze odtwórczy – tworzący newsy, bądź np. komentujące pogodę – przyszłości nie mają. – Tego typu wiadomości można generować automatycznie i nie będzie potrzebny człowiek. Te systemy mogą też zastąpić konsultantów, ludzi siedzących na infoliniach, ponieważ w ten sposób będzie można zapisać się do fryzjera, zamówić wizytę u lekarza czy dowiedzieć się różnego rodzaju rzeczy merytorycznych – przewiduje rozmówca Rafała Tomańskiego.

Prawda i fake news: nie ma różnicy

Czy to oznacza, że Chat GPT jest już doskonały i szykuje się na zajęcie miejsca ludzi, przynajmniej w części? Okazuje się, że jednak nie: - To jest system, który zbiera informacje z internetu i dość łatwo go oszukać. Kiedy natrafi na fake newsa nie będzie  wstanie go rozróżnić od informacji prawdziwej. Nauczy się więc, że informacja fałszywa jest informacją prawdziwą i będzie udzielać informacji opartej na tym fake newsie – opowiada Trójkowy gość. – Więc producenci są na razie na etapie uczenia moderacji, jakie informacje może taki chat zwracać użytkownikowi, a jakich nie. Bo np. nie powinien odpowiedzieć na pytanie "Jak skonstruować bombę?". Jednak to zależy od trenera, czyli człowieka, który "trenuje" program: to on powinien wyłapać wszystkie tego typu pytania – wskazuje.

W audycji ponadto

  • Turcja po trzęsieniu ziemi (dr Karolina Wanda Olszowska, turkolog);
  • Nowe bazy USA na Filipinach (dr Mateusz Chatys);
  • Bieżąca sytuacja na Ukrainie (gen. Waldemar Skrzypczak);
  • USA-Chiny po incydencie z balonem (dr Antonina Łuszczykiewicz, kierownik pracowni tajwańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim);
  • Środek od środka;
  • Szwedzka polityka, ambicje wobec NATO (prof. Monika Banaś).

Posłuchaj

47:11
Czy Chiny zrobiły USA w "w balona"? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

49:58
Chat GPT: ludzkość, możemy mieć problem ze sztuczną inteligencją! (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 11.02.2023
Godzina emisji: 13.09

pr

Polecane