"Zapraszamy na weekend" – tym razem byliśmy w Szczyrku
2023-02-10, 13:02 | aktualizacja 2023-02-15, 10:02
Słynne na cała Polskę trasy i stoki narciarskie, dwa znane sanktuaria i bardzo ciekawa galeria sztuki – to tylko niektóre z miejsc, jakie odwiedzimy w Szczyrku. To właśnie tutaj zawitała dzisiaj audycja "Zapraszamy na weekend" w ramach akcji "Z głową w górach".
Zwiedzanie Szczyrku rozpoczęliśmy od opowiedzenia o historii miasta wraz z przewodnikiem beskidzkim Radosławem Szczepankiem, który przekonująco tłumaczył, skąd się wzięły najważniejsze nazwy, a więc góry Skrzyczne, rzeki Żylicy i samego Szczyrku. A później zabrał naszego reportera do Sanktuarium św. Jakuba, które jest najstarszym zachowanym budynkiem w miejscowości.
Posłuchaj
Chociaż do Szczyrku przyjeżdżano już w 20-leciu międzywojennym, to jednak rozwój Szczyrku, jako miejscowości turystycznej tak naprawdę nastąpił po II wojnie światowej. – Poważnym impulsem do rozwoju Szczyrku to były zdecydowanie czasy PRL-u, kiedy nasz region uchodził za region turystyki zakładowej, powstawało bardzo dużo ośrodków wypoczynkowych i stoków narciarskich – opowiada Radosław Szczepanek.
Posłuchaj
\
O tutejszych trasach narciarskich oraz warunkach, jakie panują na stokach opowiedział z kolei dyrektor COS Szczyrk Tomasz Laszczak. – Na ten sezon przebudowaliśmy niebieską trasę niebieską, "Ondraszka". Była bardzo wąska, miała zaledwie ok. siedmiu metrów, teraz ma prawie 20 metrów, więc komfort jazdy poprawił się znacząco – zachęca.
Posłuchaj
Szczyrk to nie tylko górskie szlaki czy stoki narciarskie. To także sztuka przez wielkie "S". Znajdziemy tu bowiem istniejącą od ponad 30. lat Galerię Sztuki Bator, mogącą pochwalić się niezwykłymi zbiorami. prezentowanymi nawet w Paryżu. – Założyli ją moi rodzice. Ponieważ Szczyrk zawsze kojarzył się z z nartami i sportem, chcieli stworzyć miejsce, gdzie ludzie mogą przyjść, porozmawiać, zobaczyć coś bardzo ciekawego – opowiada o genezie galerii Katarzyna Bator.
Posłuchaj
Szczyrk znany jest też z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, spod którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Oprowadził nas po nim jego kustosz, ks. Jan Lis.
Posłuchaj
– W roku 1630 pojawiła się pierwsza wzmianka o Szczyrku, ale na tych terenach ludzie pojawili się dużo wcześniej. Myślę, że to było gdzieś w latach 1500., bo jak zrobili ten spis, to już było ze 100 tak zwanych zarębników – wyjaśnia Mateusz Kurowski, pracownik lokalnego centrum kultury, znawca miejscowej gwary i góralskich tradycji, w tym także tych muzycznych.
Posłuchaj
Posłuchaj
Natomiast szefowie kuchni Agata Pezdek i Grzegorz Jasiński wprowadzą nas w tajniki lokalnej kuchni. Tutejszym przysmakiem jest pstrąg z miejscowych rzek i hodowli oraz zupa rybna. Ale można także zjeść świetną kwaśnicę i świeżutki, jeszcze gorący placek po zbójnicku.
Posłuchaj
Szczyrk nauka jazdy na nartach/Trójka Program 3 Polskiego Radia
kc/pr