Pionierzy polskiego himalaizmu: historia zdobycia Nanda Devi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pionierzy polskiego himalaizmu: historia zdobycia Nanda Devi
Himalaje indyjskieFoto: Shutterstock.com/ImagesofIndia

Tematem kolejnego "Klubu Trójki" będzie mało znana, pierwsza w historii wyprawa polskich himalaistów z 1939 roku. Film dokumentalny o tej wyprawie "Klątwa Góry. Śladami pierwszych zdobywców" będzie miał w lutym premierę w TVP. 

Kiedy pada pytanie o polski himalaizm i jego sukcesy, w odpowiedzi można usłyszeć o Wandzie Rutkiewicz i zdobyciu Mount Everestu, Jerzym Kukuczce i Koronie Himalajów, może też o Andrzeju Zawadzie i pionierskim, zimowym zdobywaniu najwyższych szczytów. Ale mało kto wie, że polski himalaizm narodził się jeszcze przed II wojną światową i właśnie wtedy zanotował pierwszy sukces.

Czterech polskich wspinaczy – Adam Karpiński, Janusz Klarner, Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz – 23 kwietnia 1939 roku ruszyło do Indii Brytyjskich: pociągiem do Genui, stamtąd statkiem do Bombaju. A później w, także pozostające we władaniu Anglików, Himalaje. Ich celem był szczyt Nanda Devi o wysokości 7434 metrów. Zdobyty 2 lipca 1939 roku przez Bujaka i Klarnera, był pierwszym siedmiotysięcznikiem polskiego himalaizmu.

Goście programu: Dariusz Załuski i Rodrigo Pereira (twórcy dokumentu "Klątwa Góry. Śladami pierwszych zdobywców"), Dariusz Jaroń (autor literackiego pierwowzoru pt. "Wierni skale. Historia ściśle tajna").


***

Na "Klub Trójki" w czwartek (9 lutego) o godz. 21.05 zaprasza Tomasz Zapert

Polecane