"Wiedźmin" – polski wkład do światowej popkultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wiedźmin" – polski wkład do światowej popkultury
Henry CavillFoto: mat. prasowe

Fenomen światowej popultury – tak z pewnością można powiedzieć o "Wiedźminie" Andrzeja Sapkowskiego. Na podstawie cyklu książek polskiego autora powstawały komiksy, seriale, słuchowiska i bestsellerowa gra komputerowa.

Fenomen "Wiedźmina" wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze, Andrzejowi Sapkowskiemu udało się stworzyć archetyp bohatera. Mówiąc "Wiedźmin", wiemy, że chodzi o najemnego łowcę potworów, wyposażonego w srebrny miecz itd. Po drugie, autor użył w swojej książce specyficznego języka, stylizowanego na archaiczny.

Znaczenie miały też tematy poruszane przez pisarza już trzy dekady temu, takie jak ekologia, stosunki społeczne czy relacje interpersonalne. Do dziś wywołują one duże emocje. – Czasem ta aktualność jest przerażająca, a czasami zachwycająca – mówił w Trójce dr Adam Flamma z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, autor książki "Wiedźmin. Historia fenomenu".

Główny bohater, Geralt z Rivii, to postać, z którą możemy się utożsamiać. Jego perypetie często przypominają nam sytuacje wzięte z naszego życia. – To rozdroże, na jakim Geralt się znajduje przez sporą część tekstu, to jest coś bardzo ludzkiego – uważa Gabriel Augustyn, miłośnik "Wiedźmina" i wiceprezes Stowarzyszenia "Literatura Działa".

Co istotne, "Wiedźmin" jest zrozumiały nie tylko dla polskiego odbiorcy. Sapkowski inspirował się bowiem m.in. anglosaskimi i celtyckimi podaniami. To nawiązanie do baśni powoduje, że ta proza jest dobrze przyjmowana pod różnymi szerokościami geograficznymi.


Posłuchaj

3:02
Na czym polega fenomen "Wiedźmina"? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O uniwersalności literatury fantasy mówił w "Trójce do trzeciej" pisarz Michał Cetnarowski. – To literatura, w której występuje magia. Akcja może rozgrywać się w średniowieczu, ale równie dobrze we współczesnej Warszawie czy w Nowym Jorku, wtedy to jest tzw. urban fantasy.

Rozmówca Katarzyny Cygler zwrócił też uwagę na korzyść, jaką przyniosły temu gatunkowi seriale takie jak "Gra o tron", które swą popularnością sięgnęły daleko poza środowisko miłośników fantasy. – To jest język, jakim dzisiejsza popkultura mówi do swoich odbiorców – powiedział.


Posłuchaj

7:52
Siła literatury fantasy (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Cetnarowski (pisarz)
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 7.02.2023
Godziny emisji: 12.19. 12.29

kc


Polecane