Klamra, która ratuje życie. Polscy studenci zmodyfikowali pasy bezpieczeństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klamra, która ratuje życie. Polscy studenci zmodyfikowali pasy bezpieczeństwa
Zapięcie pasów w samochodzie gwarantuje nam bezpieczeństwo. Dzięki stworzeniu specjalnej klamry, studenci Politechniki Warszawskiej postanowili je zwiększyć. Foto: Shutterstock

Jest niewielka i prosta w obsłudze, a co najważniejsze, może uratować życie ofiarom wypadku. Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali klamrę pasów bezpieczeństwa, która umożliwia ich rozpięcie, nawet gdy standardowy mechanizm ulegnie uszkodzeniu. Na czym polega jej działanie?

Statystyki są alarmujące: ponad 50 tysięcy osób rocznie ginie w następstwie wypadków samochodowych. Bezpośrednią przyczyną śmierci jest zakleszczenie się w samochodzie, spowodowane zaciętymi pasami bezpieczeństwa.  

Ważna idea

Trzej studenci politechniki, Mateusz, Maciej i Hubert, podjęli wyzwanie i opracowani klamrę, która umożliwia awaryjne wypięcie się z pasów bezpieczeństwa. 

– Jeden z moich kolegów z zespołu, Mateusz, wpadł na ten pomysł już dziewięć lat temu. Po tragicznej śmierci Paula Walkera, aktora znanego z serii "Szybcy i wściekli", pojawiło się wiele hipotez dotyczących wypadku. Jedną z nich było zacięcie się psów bezpieczeństwa. Aktor prawdopodobnie nie umiał wypiąć się z klamry. Ekspertyzy wykazały, że to prawda. To zdarzenie było pierwszym impulsem i sprawiło, że Mateusz zaczął poważnie myśleć o poszukiwaniu rozwiązania – mówił w Trójce Maciej Małecki z Politechniki Warszawskiej.

Czytaj także:

Projekt wdrożony w życie

– Mateusz zaczął zastanawiać się nad problemem. Wiadomo przecież, że istnieją specjalne noże do rozcinania pasów. Nie każdy jednak je posiada. Część nie wie też, w jaki sposób ich użyć. To trudny temat. Warto dodać, że w chwili wypadku jako pasażerowie czy kierowcy jesteśmy często tak oszołomieni, że sięgnięcie po nóż nie jest dla nas naturalnym odruchem – zaznaczył gość Programu 3 Polskiego Radia. 

– Z Hubertem i Mateuszem poznaliśmy się w liceum. Na studiach zapoznaliśmy się z podstawami narzędzi inżynierskich. Mateusz przedstawił nam swój pomysł. Wspólnie stworzyliśmy rysunki techniczne i model komputerowy. Powstały dodatkowe dwie wersje. Łącznie mamy trzy zgłoszenia patentowe. Zainteresowanie naszym projektem zgłosiło już kilka firm – podsumował gość Tomasza Miary. 

Posłuchaj

7:30
Klamra, która ratuje życie. Polscy studenci zadbali o bezpieczeństwo zmotoryzowanych (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość:  Maciej Małecki (Politechnika Warszawska)
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 11.42

zch

Polecane