Z miłości do Afryki i nauki. Reportaż "Zaczęło się od pasji" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z miłości do Afryki i nauki. Reportaż "Zaczęło się od pasji" [POSŁUCHAJ]
Magdalena Szrejder Afryką zainteresowała się w liceum. Za pierwsze zarobione pieniądze wyje-chała do Kenii i... zakochała się w tym kraju i ludziach. Foto: Shutterstock

Magdalena Szrejder Afryką zainteresowała się w liceum. Za pierwsze zarobione pieniądze wyjechała do Kenii i... zakochała się w tym kraju i ludziach. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Zaczęło się od pasji" autorstwa Adriany Andrzejewskiej-Kuras.

W Kenii Magdalena poznała miejscową emerytowaną nauczycielkę, której pomogła w zgromadzeniu funduszy na działalność społecznej szkoły Osimlai. 

Pasja z rumieńcami

– Gdy byłam w liceum, łapałam się wszystkich publikacji o podróżach i o świecie. Za bardzo nie miałam wtedy jeszcze dostępu do internetu. W bydgoskiej bibliotece znalazłam książkę "Wspaniali Masajowie". Nie była to typowa publikacja podróżnicza, a opis tamtejszej kultury i jej złożoności. Od tej książki wszystko się zaczęło. Zaczęłam szukać informacji i czytać. Wiele książek dostawałam też od znajomych, którzy wiedzieli, że bardzo interesuję się tym tematem – mówiła bohaterka reportażu Magdalena Szrejder. – Moja pasja nabrała rumieńców, gdy rozpowszechnił się internet. Wtedy mogłam dowiedzieć się zdecydowanie więcej – dodała. 

Pierwsza wyprawa do Kenii 

– Czytałam, dowiadywałam się i nadal bardzo chciałam zobaczyć to miejsce. Przekonać się, czy ono faktycznie takie jest. Po studiach, za pierwsze zarobione pieniądze, postanowiłam pojechać do Kenii. Warunek był tylko jeden: mieszkać z Masajami. W 2009 roku udało mi się znaleźć wolontariat. Dla mnie było to tak ważne, znaleźć się w Kenii, dotknąć i zobaczyć. Mieszkałam wtedy z masajską rodziną, ale pomagałam też w lokalnej szkole podstawowej. To był kamień milowy w mojej pasji – podkreśliła. 

Posłuchaj

24:55
Z miłości do Afryki i nauki. Reportaż "Zaczęło się od pasji" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Phillipa, emerytowana nauczycielka, wybudowała szkołę z blachy falistej, dając w ten sposób początek działalności społecznej szkoły Osimlai. Niestety okazało się, że z powodu braku środków z szansy na edukację skorzysta niewiele dzieci. Magda spontanicznie zadeklarowała, że postara się zorganizować zbiórkę pieniędzy i tym samym umożliwić wszystkim dzieciom naukę. W styczniu 2012 roku szkoła zaczęła działać. Dla uczących się w niej 49 uczniów wsparcie finansowe płynęło początkowo od rodziny i przyjaciół Magdy, ale dzięki powołaniu komitetu "Mogę się uczyć" grupa osób wspierających zaczęła się rozrastać. W lutym 2015 powstała Fundacja "Mogę się uczyć".

***

Tytuł reportażu: "Zaczęło się od pasji"
Autor reportażu: Adrianna Andrzejewskiej-Kuras (Polskie Radio PiK)
Data emisji: 25.01.2023
Godzina emisji: 22.13

zch/kor

Polecane