Zamieszki w Palestynie i bieżąca sytuacja na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamieszki w Palestynie i bieżąca sytuacja na świecie
Zamieszki w Palestynie Foto: Shutterstock

Izraelskie wojsko zastrzeliło czternastoletniego Palestyńczyka. Do zdarzenia doszło w trakcie zamieszek w jednym z obozów niedaleko Betlejem. Chłopak jest kolejną cywilną ofiarą starć, do jakich dochodzi od kilku miesięcy. Sytuacja na Zachodnim Brzegu zaognia się od wielu tygodni.

Izraelska armia twierdzi, że jej żołnierze weszli do obozu dla uchodźców Dejszech, by złapać człowieka poszukiwanego za zamachy terrorystyczne na terenie Izraela. Gdy znaleźli się na miejscu, Palestyńczycy z obozu mieli rzucać w ich kierunku kamieniami i koktajlami Mołotowa. Armia twierdzi, że czternastolatek, który zginął od strzału w głowę, był jednym z najbardziej agresywnych. Palestyńczycy zaprzeczają.

W ostatnich miesiącach częściej dochodzi do zamieszek na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. W ubiegłym roku z rąk izraelskich żołnierzy zginęło ponad 150 palestyńskich cywilów. Od początku tego roku żołnierze zabili już czterech Palestyńczyków.

Eksperci obawiają się dalszej eskalacji po tym, jak do władzy w Izraelu doszli skrajnie prawicowi politycy. Opowiadają się oni za radykalnymi rozwiązaniami, a część z nich domaga się aneksji terenów palestyńskich na Zachodnim Brzegu.

O bieżącej sytuacji w Palestynie w audycji "Świat do trzeciej" opowiadał Jarosław Kociszewski, były korespondent w Izraelu. 

Posłuchaj

1:38:00
"Świat do trzeciej" 21 stycznia 2023 r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, o bieżącej sytuacji na Ukrainie;
  • Doktor Michał Zaręba z Katedry Studiów Azjatyckich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego o aferze związanej z ważnymi politykami w kwestii nadużyć podczas pandemii;
  • Tomasz Rutkowski - wydobywanie kobaltu w Kongo a Chiny;
  • Profesor Zbigniew Witkowski, były sekretarz stanu w ministerstwie środowiska, profesor biologii i ekologii, o zmianach klimatu, wojnie na Ukrainie i perspektywie kończących się zasobów paliw kopalnych na świecie;
  • Oskar Pietrewicz z PISM - Korea i kontrowersyjne wypowiedzi prezydenta Yoona.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 21.01.2023
Godziny emisji: 13.08, 14.07

IAR/zch

Polecane