"Spiritus flat ubi vult" – papież Benedykt XVI w Polsce [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Spiritus flat ubi vult" – papież Benedykt XVI w Polsce [POSŁUCHAJ]
Na zdjęciu archiwalnym z 28.05.06 r. pierwsza pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski - papież na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz -Birkenau w OświęcimiuFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– Przyjeżdża do tego strasznego miejsca ktoś, kto jest z tej narodowości i będzie się modlił po niemiecku, to jest to dla mnie chyba jakiś wielki wyrok historii, Boga – mówiła o wizycie papieża Benedykta XVI w obozie zagłady Auschwitz jedna z byłych więźniarek. O polskiej pielgrzymce Benedykta XVI, którą papież odbył w 2006 roku, opowiada reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze i Magdy Skawińskiej, zatytułowany "Spiritus flat ubi vult" (łac. "duch tchnie, kędy chce").

  • W czwartek 5 stycznia w Polskim Radiu odbędzie się transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża seniora Benedykta XVI. Specjalne audycje od godz. 9.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24. Zachęcamy także do śledzenia relacji oraz streamingu z Watykanu, które na żywo będą prowadzone w portalu PolskieRadio24.pl.

W minioną sobotę, 31 grudnia 2022 roku, o godz. 9.34, w watykańskim klasztorze Mater Ecclesiae zmarł papież senior Benedykt XVI. Był 265. następcą Świętego Piotra i zwierzchnikiem Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku.

Papieska pielgrzymka do Polski

Papież Benedykt XVI przybył do Polski 25 maja 2006 roku. Hasłem, które mu towarzyszyło w trakcie podróży, było "Trwajcie mocni w wierze". Pierwsze słowa po przylocie wypowiedział w języku polskim, czym wzbudził aplauz zgromadzonych. – Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia, od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1979 roku – mówił papież na lotnisku w Warszawie. 


Posłuchaj

26:29
"Spiritus flat ubi vult" . Wizyta papieża Benedykta w Polsce, w tym w niemieckim obozie zagłady Auschwitz (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na prośbę Benedykta XVI w program jego pielgrzymki do Polski wpisana została wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 28 maja 2006 roku papież modlił się przed ścianą śmierci i w celi Maksymiliana Kolbego. Na dziedzińcu bloku 11 spotkał się z byłymi więźniami w miejscu, które jest symbolem największego ludobójstwa w historii ludzkości. Wygłosił dla świata przesłanie o znaczeniu pokoju i miłości do bliźniego.

 Przeczytaj także:

***

Tytuł reportażu: "Spiritus flat ubi vult"
Autorki reportażu:
 Ewelina Karpacz-Oboładze i Magda Skawińska
Data emisji: 
2.01.2023
Godzina emisji: 
22.09

gs/kor

Polecane