Nowy "Radiobook": "Dzienniki" Stefana Żeromskiego. Posłuchaj!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Dzienniki" Stefana Żeromskiego. Posłuchaj!
"Dzienniki" Stefana ŻeromskiegoFoto: Polskie Radio

Po pięciu powieściach Stefana Żeromskiego, pierwszego prezesa polskiego PEN Clubu, czterokrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla (której nigdy nie otrzymał ze względów politycznych), sięgamy w serii Polskiego Radia "Radiobook" po fragmenty jego „Dzienników”.

To prywatne komentarze do wydarzeń z życia codziennego, które młody autor zaczął robić w roku 1882 i kontynuował do roku 1891. Przez całe lata zapiski te funkcjonowały tylko w rękopisie, jako że Żeromski nie planował ich wydawać, choć stanowią bogate źródło wiedzy o młodzieńczym życiu pisarza oraz obyczajowości w ziemiańskich i szlacheckich dworach, gdzie pracował jako korepetytor. Dobrze pokazują też ewolucję światopoglądową autora.

"Dzienniki" zostały wydane po raz pierwszy drukiem przez wydawnictwo Czytelnik w latach 1953-1957, po blisko trzydziestu latach od śmierci Stefana Żeromskiego, stając się wydarzeniem literackim.
Prezentowane fragmenty pochodzą z dwóch tomów zapisków autora, z roku 1888, w których dwudziestotrzyletni Żeromski relacjonuje koniec swego pobytu w Warszawie, powrót do Kielc i liczne rozjazdy po okolicach. Powracającymi tematami notatek są zaloty do atrakcyjnych panien i kłopoty finansowe autora, ale też interesujące komentarze do przeczytanych lektur.

W proponowanym wydaniu dźwiękowym wybrane fragmenty tekstu "Dzienników" zinterpretował w studiach Polskiego Radia, w roku 1982, nieżyjący już aktor filmowy i teatralny, ale przede wszystkim znakomity lektor oraz aktor i reżyser dubbingowy, Krzysztof Kołbasiuk.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

mg/kor/gs

Polecane