Znany dietetyk tłumaczy, czy świąteczne jedzenie to zagrożenie dla naszej diety

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znany dietetyk tłumaczy, czy świąteczne jedzenie to zagrożenie dla naszej diety
Wigilijne potrawy nie musza stanowić zagrożenia dla naszej dietyFoto: jarizPJ/Shutterstock

12 potraw na wigilijnym stole, obfite świąteczne śniadanie i pyszny, ale też mocno kaloryczny obiad. No i te wspaniałe ciasta i pierniki... Nie da się ukryć, że Wigilia i Boże Narodzenie to poważne wyzwanie dla naszej diety. Co więc jeść, czego unikać, radzi członek sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski w piłce nożnej i dietetyk Pogoni Szczecin, Wojciech Zep.

  • Wg dietetyków jeden dzień świątecznego obżarstwa nie powinien zepsuć tygodni wyrzeczeń
  • Mając w perspektywie świąteczne dni i posiłki, warto po prostu odpowiednio zaplanować większą dawkę ruchu, aby zbilansować kalorie

Więcej jedzenia = więcej ruchu

Podczas świąt osoby będące na diecie stają przed dylematem: pozwolić sobie na więcej, bo w końcu święta są raz w roku, czy trzymać się diety, aby nie stracić efektów ciężkiej pracy?

Są dobre wieści: – W ten jeden dzień, nawet jeśli zjemy 1000 kalorii więcej, niż nasz organizm potrzebuje, to nie będzie miało specjalnych konsekwencji, dla masy ciała – mówi dietetyk reprezentacji Polski w piłce nożnej Wojciech Zep. – To, że tyjemy w święta, jest konsekwencją siedzenia i jedzenia przez więcej niż jeden dzień – wskazuje.

– Jeśli więc mamy Wigilię i kolejne dwa dni świąt, to należy wiedzieć i zaplanować, że albo trzeba się więcej poruszać, albo ominąć jakiś posiłek. Tak, aby zbilansować te kalorie w ciągu kilku dni – dodaje.

Dieta, którą lubimy

Tydzień po świętach nadchodzi nowy rok, a wraz z nim nowe, bądź nowe-stare postanowienia. Często chodzi po prostu o zapisanie się na siłownię bądź basen i/lub rozpoczęcie diety. Ale jaką wybrać?

– Trzeba postarać się wyeliminować złe nawyki ze swojej diety i zostawić w swoim jadłospisie te dobre produkty, które lubimy. Jeśli bowiem weźmiemy jadłospis z zewnątrz, coś, co w ogóle nie współgra z naszym stylem odżywiania i stylem życia, to będzie to jedynie przygoda krótkoterminowa. Nie będzie bowiem to miało przełożenia na to, co będzie się działo za trzy, cztery, sześć tygodni – ostrzega Wojciech Zep.


Przeczytaj także


Posłuchaj

2:41
Jaki wpływ na naszą dietę mają świąteczne potrawy?
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na święta
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kacper Narodzonek
Data emisji:
24.12.2022
Godzina emisji: 8.23

pr

Polecane