Wyzwania młodego geniusza, czyli studia bez matury [POSŁUCHAJ]
2022-12-19, 22:12 | aktualizacja 2022-12-20, 11:12
Miał zaledwie 10 lat, gdy został studentem Politechniki Lubelskiej, a 15, gdy sąd pozwolił mu założyć firmę. Jaki był najlepszy prezent, który dostał? Oscyloskop, wręczony mu przez rodziców z okazji pierwszej komunii. – Przez wiele lat pomógł mi w wielu projektach. Pozwala przeanalizować, gdzie może pojawić się nagły skok napięcia. To dobre narzędzie do wyszukiwania błędów – wyjaśnia Kamil Wroński.
Kamil Wroński to genialne dziecko, któremu rozpoczęcie studiów już w wieku 9 lat sugerowali specjaliści kilku poradni psychologiczno-pedagogicznych. Młodociany geniusz, który po prostu myśli inaczej, na innym poziomie abstrakcji, tworzy wynalazki od czwartego roku życia. Z zamiłowania jest mechatronikiem, twórcą m.in. sterowników do silnika samochodu elektrycznego i paneli słonecznych.
W jego pokoju najmniej miejsca zajmuje łóżko. Musi być przecież miejsce na ogromny ekran komputera i dwa stanowiska - stoły warsztatowe do pracy nad nowymi urządzeniami. Na ścianach nie ma żadnego plakatu zespołu muzycznego, jak u niemal każdego nastolatka. Kocha za to muzykę elektroniczną oraz... Alizée i Abbę.
Praca na własny rachunek
Odrzuca oszałamiające oferty koncernów międzynarodowych, bo na talencie chce zarobić sam. Otrzymywał bardzo intratne propozycje finansowe, m.in. od międzynarodowego koncernu samochodowego, za odstąpienie od dalszych badań nad rozwiązaniami związanymi ze sterowaniem napędem do aut elektrycznych. Proponowano mu też comiesięczne wynagrodzenie za przekazywanie swoich prac do ukończenia 24. roku życia. Odmówił: woli być na swoim i tego nie ukrywa. Chce odnieść sukces dzięki rozwiązaniom swojego autorstwa. Już wymyślił wiele takich, które mają zastosowanie w przemyśle, ale mówi o nich niechętnie. Obowiązuje go tajemnica handlowa. Obecnie testuje sterownik do ustawienia paneli w farmach fotowoltaicznych, tak by generowały optymalną ilość energii słonecznej. Na swoje pomysły środki zbiera też na platformie Patronite, udziela korepetycji, otrzymuje pomoc od fundacji jednego z banków.
Przeczytaj także:
- Erazm Humienny i jego historia. "Spłacam dług wdzięczności" [POSŁUCHAJ]
- "Siła kobiet". Reportaż o powrocie do źródeł i ucieczce od rutyny [POSŁUCHAJ]
- "Polski sen" wychowanka amerykańskich uczelni
W podstawówce młody geniusz nie znalazł uznania u swoich kolegów, w liceum i na studiach było już inaczej: chętnie korzystali z jego pomocy przy rozwiązywaniu zadań, korepetycjach. W przygotowywaniu prac pomaga także starszym kolegom na studiach. Jest już gotów przystąpić do egzaminu inżynierskiego, na przeszkodzie stoi… brak matury. Na możliwość przystąpienia do niej w liceum w Lublinie musi czekać jeszcze dwa i pół roku.
Posłuchaj
***
Tytuł reportażu: "Co ja mogę powiedzieć?"
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 19.12.2022
Godzina emisji: 22.06
gs/pr/kor