Jak przetrwać w ekstremalnej sytuacji? Radzi Jacek Pałkiewicz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak przetrwać w ekstremalnej sytuacji? Radzi Jacek Pałkiewicz
Jacek Pałkiewicz jest znanym podróżnikiem, specjalistą od survivaluFoto: PAP/Marek Gorczyński

Jak przygotować się na ewentualny wybuch wojny? Jakie cechy i umiejętności przydadzą się w ekstremalnej sytuacji? Na te pytania w "Klubie Trójki" odpowiedzą Jacek Pałkiewicz i Krzysztof Petek, autorzy książki "Wojna u progu. Poradnik przetrwania".

Jacek Pałkiewicz, powszechnie uznawany autorytet w dziedzinie survivalu, uczył strategii przetrwania w skrajnie surowych i niegościnnych środowiskach kosmonautów i elitarne jednostki antyterrorystyczne. – Nie ulega wątpliwości, że to wszystko związane jest z pasją. Pasją zobaczenia tego, co jest za górą, za rzeką, za oceanem. Pasją, która narodziła się jeszcze w szkole podstawowej, w czasach, kiedy czytało się książki. A ja czytałem wszystkie, jakie były w szkolnej bibliotece. Przynajmniej te podróżnicze – opowiada Jacek Pałkiewicz o początkach swojej pasji podróżowania i odkrywania, a co za tym też idzie umiejętności przetrwania. – Wtedy już, kiedy dorośli pytali mnie "Kim chcesz być?", wstawałem, napinałem pierś i mówiłem: "Ja będę podróżnikiem" – wspomina.

– I ten sen o podróżowaniu, ta pasja gonienia gdzieś, odkrywania tak głęboko się zakorzeniła, że to już pozostało na całe życie – dodaje.

 Survival, sztuka przetrwania, to jest sztuka poradzenia sobie w trudnych, ekstremalnych warunkach w świecie zwykle dla nas nieznanym. Bo kiedy jesteśmy w Polsce, w Europie poruszamy się bez problemu, nawet z zamkniętym jednym okiem. Jednak kiedy lądujemy trochę dalej, w środowisku, które widzimy po raz pierwszy i nie wiemy, jak zrobić krok do przodu, wtedy zaczynają się niespodzianki, pułapki, problemy – tłumaczy rozmówca Wojciecha Reszczyńskiego. – Dlatego w survivalu niezbędne jest zapoznanie się z tematem jeszcze przed wyjazdem w dalsze regiony. Żeby sobie poradzić, przede wszystkim żeby nie wpaść w trudne sytuacje, a jeśli już człowiek się znajdzie w takiej podbramkowej sytuacji, to żeby wiedział, jak z niej wybrnąć – wskazuje.

Ale sztuka przetrwania może być potrzebna także na własnym terenie w sytuacji, kiedy drastycznie zmienią się okoliczności: np. nastąpi jakiś kataklizm bądź wybuchnie wojna. Inwazja Rosji na Ukrainę cofnęła nas do czasów zimnej wojny, zagrażając pokojowi na całym kontynencie. Chcielibyśmy wierzyć, że konflikt globalny jest nieprawdopodobny. Niemniej, widząc potworność i skalę zbrodni wojennych armii Putina, sceny, które nie pozwalają zasnąć w nocy, czujemy strach i zadajemy sobie pytanie: co może wydarzyć się u nas jutro, pojutrze? Czy napaść wrogiego kraju nie zburzy zakorzenionych nawyków, nie zmusi nas do rezygnacji z wszelkich wygód i do podporządkowania się wynaturzonym rygorom?

– Warto przygotować się na najgorsze. Zainwestuj w siebie. Przeczytaj dzisiaj, a unikniesz problemów jutro – mówią podróżnik, specjalista od survivalu i odkrywca Jacek Pałkiewicz oraz Krzysztof Petek, specjalista od psychologii działań w sytuacjach krytycznych. We dwóch napisali książkę "Wojna u progu. Poradnik przetrwania", która ma w tym pomóc. Bo nie można liczyć wyłącznie na pomoc ze strony samorządów, służb i instytucji państwowych. Opłaca się poznać zasady przetrwania w sytuacji, kiedy nieprzyjaciel wtargnie do naszego domu, kiedy obok wybuchają bomby i giną ludzie albo kiedy zabraknie wody, ogrzewania czy dostępu do żywności.

Posłuchaj

49:41
Jak przeżyć, jeśli wybuchnie wojna? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Jacek Pałkiewicz (podróżnik, odkrywca, specjalista od survivalu, autor wielu książek), Krzysztof Petek (dziennikarz, podróżnik, autor książek, specjalista od psychologii działań w sytuacjach krytycznych)
Data emisji: 15.12.2022
Godzina emisji: 21.08

mat. promocyjne/pr/kor

Polecane