Nie żyje Andrzej Matul, legenda Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie żyje Andrzej Matul, legenda Polskiego Radia
Andrzej MatulFoto: PR

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul. Polski lektor i dziennikarz radiowy, przez dekady związany z Polskim Radiem, wyróżniony Złotym Mikrofonem i Chryzostomem, Mistrz Mowy Polskiej.

Andrzej Matul swoją działalność w Polskim Radiu rozpoczął w "Sygnałach Dnia", później prowadził "Cztery Pory Roku" i "Lato z Radiem", a także "Radiowy Tygodnik Kulturalny". W latach 90. został zastępcą kierownika, a potem kierownikiem Redakcji Kulturalnej radiowej Jedynki. W roku 2000 objął funkcję zastępcy kierownika Redakcji Kultury i Wiedzy, a potem szefa Redakcji Pasm Muzyczno – Publicystycznych. Prowadził m.in. "Wieczory z Jedynką". 

W roku 2017, z okazji 39. rocznicy innej kultowej audycji: "Czterech pór roku", Andrzej Matul był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Mówił wówczas, że siłą programu było to, że robiły go rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. - Problemy, którymi żyły poszczególne regiony znajdowały odbicie w "Czterech porach roku" - mówił dziennikarz, który 2 stycznia 1978 r. poprowadził pierwsze wydanie. Andrzej Matul był Laureatem Złotego Mikrofonu i Chryzostoma, a także Mistrzem Mowy Polskiej.

YouTube/Mistrz Mowy Poskiej

Andrzeja Matula wspominała na antenie Programu 2 Polskiego Radia dziennikarka Redakcji Kulturalnej, Magdalena Mikołajczuk. - Dla wszystkich był kimś wyjątkowym. (...) Pierwszy raz usłyszałam Andrzeja będąc nastolatką, a później kiedy poznałam go w radiu to zrozumiałam, że jest wzorem dla wielu dziennikarzy, ale w taki naturalny sposób. To był wzór polszczyzny, ale nie polszczyzny sztywnej. On potrafił z języka polskiego wycisnąć rozbuchanie, szaleństwo - usłyszeliśmy. 

---

mg

Polecane