Fotografia analogowa – hobby dla koneserów
2022-12-14, 17:12 | aktualizacja 2022-12-14, 18:12
W epoce aparatów cyfrowych, które cały czas nosimy w swoich smartfonach, fotografia analogowa wydaje się wynalazkiem z zamierzchłych czasów. Pogłoski o jej śmierci są jednak mocno przesadzone…
Mimo że w domowych i muzealnych archiwach zachowało się wciąż bardzo wiele zdjęć wykonanych tradycyjną techniką, nie da się ukryć, że dziś zdecydowanie dominują fotografie cyfrowe. – Nawet jeżeli cenimy zdjęcia dawnych mistrzów, to myślę, że jednak ponad 99 proc. zdjęć oglądamy na ekranach naszych smartfonów lub monitorów – przyznał w Trójce fotograf i kulturoznawca Wojciech Sternak.
Wyrwać się z cyfrowej masy
Wykonywanie zdjęć smartfonem jest bardzo proste, nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych, a efekt końcowy wraz z rozwojem technologii staje się coraz bardziej perfekcyjny. – Mówię swoim studentom, że są to fotografie, z których większość spodoba się wielu ludziom. Natomiast jeżeli szukamy własnej ścieżki, chcemy się wyrwać z tej masy, to tutaj wchodzi fotografia analogowa – mówił gość "Trójki do trzeciej", który jest adiunktem na UW.
Wojciech Sternak zapewnił, że tradycyjne fotografowanie nie musi być drogim hobby. Używany analogowy aparat można kupić za nieduże pieniądze, wciąż działają też zakłady zajmujące się wywoływaniem filmów i robieniem z nich odbitek. Można także prostym sposobem w zwykłej łazience zaaranżować własną ciemnię.
– Dopiero w ciemni zaczyna się proces twórczy – stwierdził rozmówca Katarzyny Cygler, który sam kultywuje coraz bardziej zapomnianą sztukę fotografii analogowej. Korzysta przy tym z pochodzących sprzed niemal dwóch stuleci technik, takich jak np. cyjanotypia, dzięki której obrazy zyskują błękitny odcień. – Sięgnięcie po te XIX-wieczne techniki po to, żeby w sposób współczesny opowiadać o współczesnym świecie, wydaje mi się bardzo kuszące – mówił Wojciech Sternak.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Kolor wkracza do fotografii
- Zdjęcia, które zapadają w pamięć. Krzysztof Werema o fotografowaniu afrykańskich plemion
- Fotograf z Auschwitz - historia Wilhelma Brassego
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Wojciech Sternak (fotograf i kulturoznawca)
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 14.17
kc/kor