Wigilia firmowa – jak przetrwać ją z godnością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wigilia firmowa – jak przetrwać ją z godnością
Wigilia w pracy bywa źródłem stresuFoto: Shutterstock/DC Studio

Wigilijne spotkania firmowe są dla wielu z nas źródłem nie lada stresu. Jak się na nie przygotować? Co na siebie założyć? Jak rozmawiać z szefem czy niezbyt lubianymi współpracownikami? Jakie życzenia składać? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w audycji "Pora na Trójkę".

– Jakkolwiek by się działo, czy mamy z kimś, mówiąc kolokwialnie, sztamę, czy wprost przeciwnie, jeżeli to jest wigilia firmowa, to już samo to słowo ma pewną konotację i pewien kontekst. Tak jak w starożytności, kiedy na czas igrzysk olimpijskich zawieszano wszystkie wojny, tak samo powinno być podczas wigilii – mówił mówca i trener Artur Sójka. Radził on też, aby na tego typu imprezie nie poruszać głębokich, trudnych i kontrowersyjnych tematów, ograniczając się do niezobowiązującego "small talku".


Posłuchaj

4:06
Jak przetrwać wigilijne spotkanie w pracy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak pokazują badania, mniej więcej połowa z nas nie lubi służbowych wigilii, a jedna czwarta oczekuje po nich przede wszystkim dobrej zabawy, najlepiej połączonej z tańcami. Już kilka lat temu pojawiły się doniesienia, że sztywne i oficjalne spotkania wigilijne w miejscu pracy odchodzą do lamusa.

Do największych wyzwań, którym musimy sprostać podczas firmowych wigilii, należy składanie sobie życzeń. Nie dość, że musimy wtedy wejść w bliski fizyczny kontakt z innymi osobami, to jeszcze trzeba powiedzieć coś, co nie zabrzmi głupio i nikogo nie urazi. Między innymi z tego powodu wielu z nas szuka wymówek, aby wymigać się od uczestniczenia w takim spotkaniu. – Najprościej powiedzieć, że nie może się wziąć udziału, nie trzeba tego jakoś specjalnie argumentować – stwierdziła w Trójce psycholog Aleksandra Plewka.

Rozmówczyni Karola Gnata zasugerowała jednak, aby mimo oporów spróbować przełamać się i pójść na krępującą imprezę. – Próby odnajdywania się w takich społecznych sytuacjach są bardzo dużym kapitałem, z którego możemy skorzystać w przyszłości. Ćwiczymy wtedy umiejętność rozmawiania z ludźmi. Nawet jeżeli nie czujemy się w pełni naturalnie, to jednak możemy z tego wiele wynieść.


Posłuchaj

5:47
Wigilia firmowa okiem psychologa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W przetrwaniu na firmowej wigilii na pewno pomogą nam uśmiech i uprzejmość wobec innych uczestników. Są też inne zasady, których powinniśmy się trzymać. – Trzeba pamiętać, że jesteśmy jednak na terenie zakładu pracy, pomimo że jest to czas biesiadowania. Należy zachować szacunek dla innych i oczywiście godność własną – mówiła Beata Izdebska, właścicielka Szkoły Dobrych Manier w Siedlcach.


Posłuchaj

4:16
Dobre maniery wigilijne (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat 
Goście: Artur Sójka (mówca, trener i networker), Aleksandra Plewka (psycholog), Beata Izdebska (właścicielka Szkoły Dobrych Manier w Siedlcach)
Data emisji: 13.12.2022
Godziny emisji: 7.12, 7.19, 8.15

kc/kor

 


Polecane