Pałacyk w Opinogórze: Muzeum Romantyzmu z teczką Napoleona
2022-12-13, 14:12 | aktualizacja 2022-12-14, 15:12
Dziś w otoczonym parkiem pałacyku w Opinogórze mieści się Muzeum Romantyzmu. Wybór jest nieprzypadkowy, ponieważ w przeszłości był to majątek należący do rodziny Krasińskich.
Początki Opinogóry sięgają XV wieku. Pierwotnie miejscowość była majątkiem książęcym, a potem królewskim, w którym znajdował się drewniany dwór myśliwski mazowieckich książąt. Własnością rodziny Krasińskich Opinogóra stała się pod koniec XVII wieku i (z krótką przerwą) pozostała w ich rękach do 1939 roku.
Fundatorem opinogórskiego pałacyku był Wincenty Krasiński – ojciec Zygmunta Krasińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, autora m.in. "Nie-Boskiej komedii". - Prawdopodobnie budowla została wzniesiona przez znanego architekta Henryka Marconiego – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników. – Po jakimś czasie Wincenty postanowił podarować pałac w prezencie ślubnym swojemu synowi Zygmuntowi i jego żonie, Elizie z Branickich - dodaje rozmówca Marty Piaseckiej.
To również ojciec poety zadecydował o ustanowieniu z Opinogóry ordynacji. – Miało to zapobiec ewentualnemu podziałowi majątku w przyszłości. Wincenty doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że jego syn miał skłonności do hulaszczego trybu życia – wyjaśnia Marek Gaworski.
- Zygmunt Krasiński. Życie w najlepszych warunkach, tragiczna twórczość
- Zamek w Golubiu-Dobrzyniu: od własności biskupów po fortecę pod rządami kobiet
Bogaty poeta z niełatwym życiem
Mogłoby się wydawać, że wywodzący się z bogatej rodziny twórca wiódł łatwe i przyjemne życie. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej. – Po stracie matki duży wpływ na życie i poglądy Zygmunta miał jego ojciec Wincenty, co nie zawsze dobrze się kończyło. Miało to także duże znaczenie w czasie pobytu Zygmunta w swoich dobrach. Wolał on podróżować po Europie, niż przebywać w Opinogórze – mówi Marek Gaworski.
Po śmierci Zygmunta w 1859 roku ciało poety zostało pochowane w Opinogórze. Majątek odziedziczył jeden z dwóch synów, Władysław. – To właśnie synowi Władysława, Adamowi, zawdzięczamy przebudowę pałacu pod koniec XIX wieku. Adam również był wybitnym pisarzem i działaczem społeczno-politycznym – wyjaśnia rozmówca Marty Piaseckiej.
Współcześnie pałac Krasińskich jest siedzibą Muzeum Romantyzmu. – Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku pałac został wyremontowany. Usunięto również przekształcenia z XIX wieku, z czasów Adama Krasińskiego. Po zakończeniu prac w pałacu utworzono Muzeum Romantyzmu, z ciekawymi zbiorami, w których znajduje się m.in. teczka Napoleona. Trzeba również zwrócić uwagę na pomnik w parku. Przedstawia on Bolesława IV, księcia czersko-warszawskiego, który zmarł właśnie w Opinogórze w połowie XV wieku – opowiada przewodnik.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 13.12.2022
Godzina emisji: 9.34
kor