Czworonożni detektywi z Cieszyna, czyli Kocia Szajka w Zagadkowym Studiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czworonożni detektywi z Cieszyna, czyli Kocia Szajka w Zagadkowym Studiu
Kocia Szajka przebojem zdobyła serca młodych, ale i starszych czytelnikówFoto: Shutterstock/Sharomka

Wszystko zaczęło się od "Kociej Szajki i zagadki zniknięcia śledzi" – książki, która przebojem zdobyła serca młodych, ale i starszych czytelników. Historia przygód grupy specjalnej cieszyńskich (czyli pochodzących z Cieszyna) kotów, które rozwiązują kryminalne zagadki, okazała się takim sukcesem, że wkrótce pojawiły się kolejne książki. Dzisiaj jest już ich pięć. A Zagadkowe Studio odwiedziła ich autorka, Agata Romaniuk.

Koty książkowe, koty prawdziwe

Gość Zagadkowego Studia znany jest także jako Pani Wieczorynka, która od pewnego czasu opowiada w internecie dzieciom z całej Polski improwizowane bajki. Pisze też reportaże, a od niedawna również książki dla dzieci, których bohaterami są koty, Kocia Szajka. Co ciekawe, Morfeusz, Bronka, Poziomka, Komandos, Hortensjusz, bracia Piksele, Lolka istnieją naprawdę, choć w zdecydowanej większości nie mieszkają w Cieszynie.

– To wszystko są koty adopciaki, prawdziwe koty, którym ktoś dał dom. Improwizowałam kiedyś bajkę kryminalną o kotach i poprosiłam dzieci z całej Polski, aby powiedziały, jak się ich koty nazywają. I rzeczywiście Komandos i Lola to jest rodzeństwo w prawdziwym życiu, Piksel jest jeden i mieszka w Ustanowie, kotka Bronka mieszka w Cieszynie, Morfeusz jest z Łodzi, a Hortensjusz mieszka w Warszawie na Pradze. Ale w książce wszystkie mieszkają razem w kryjówce Kociej Szajki – opowiada Agata Romaniuk o tym, skąd się wzięły imiona bohaterów jej książki. – I kolejne koty, które dołączają do Kociej Szajki, też są prawdziwe. Np. kot Bibilolo, kot spod Bydgoszczy, choć wygląda trochę inaczej, bo w rzeczywistości nie ma kapelusza – wyjaśnia z uśmiechem.

Magiczny Cieszyn z dzieciństwa

Pisarka tłumaczy także, dlaczego jej koci bohaterowie mieszkają w Cieszynie. Jako dziecko co roku w lecie przyjeżdżała do swojej prababci Stefanii, która mieszkała na Śląsku Cieszyńskim. Czasami jeździła z nią do Cieszyna, które zawsze robił na niej wspaniałe wrażenie. I tak pozostało, dlatego tam właśnie mieszka i pracuje Kocia Szajka. – Stąd też pisząc książkę, wplatam pojedyncze słowa czy zdania w gwarze cieszyńskiej – dodaje autorka. – Nie umiem jednak dobrze nią mówić, więc zawsze konsultuję to z osobami, które posługują się nią od dzieciństwa – wyjaśnia.

Przeczytaj także

 


Posłuchaj

51:13
Kocia Szajka z Cieszyna (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Agata Romaniuk (kocistka, reporterka, pisarka, socjolożka)
Data emisji: 27.11.2022
Godzina emisji: 9.08

pr/kor

Polecane