Filmy, które mówią do dzieci także o trudnych sprawach  

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Filmy, które mówią do dzieci także o trudnych sprawach  
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino DzieciFoto: mat. prasowe

Zakończyła się dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, skierowanego do dzieci powyżej czwartego roku życia i ich opiekunów. Ideą festiwalu jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, wyróżniających się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. Chociaż zakończyła się odsłona stacjonarna, filmy można oglądać online aż do końca października! Kasia Stoparczyk rozmawiała o nich ze swoim gościem w "Zagadkowej niedzieli".

  • IX Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbywał się w ponad 20 miastach całej Polski od 24 września do 2 października. W dniach 6-20 października festiwal odbywa się online.
  • W tym roku program był podzielony na 12 sekcji (w tym jedną poświęconą opiekunom), wypełnionych dokumentami, filmami aktorskimi i animowanymi. Jak co roku festiwal przybliżał kinematografię z jednego kraju – tym razem nadano filmową "Pocztówkę z Niderlandów".

Wielki sukces polskiego filmu

Wielki sukces podczas festiwalu odniosła polska produkcja "Za duży na bajki", którą nagrodzono aż trzema statuetkami! Bohaterem filmu jest rozpieszczony 10-latek Waldi (Maciej Karaś), który zajmuje się przede wszystkim grami komputerowymi i chce startować w największym w Europie turnieju gamingowym. Jednak całe jego życie staje na głowie, kiedy okazuje się, że jego mama (Karolina Gruszka) musi wyjechać. Kobieta ukrywa przed synem, którego sama wychowuje, że jest chora i musi leczyć się onkologicznie w szpitalu. W czasie jej nieobecności chłopca bierze pod swoje skrzydła ekscentryczna ciotka (Dorota Kolak), która wprowadza całkowicie nowe porządki...

– Ten film został doceniony i zdobył nagrodę ZAIKS-u dla najlepszego polskiego pełnometrażowego filmu dla młodej widowni, nagrodę jury konkursu głównego oraz nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA) – wymienia Agnieszka Sinicka, odpowiedzialna za program festiwalu. – Jest to historia dająca ogromną nadzieję, szacunek młodym widzom i niebojąca się skonfrontowania bohatera, 10-letniego chłopca, z problemem, jakim jest choroba jego mamy. Jest to też opowieść o tym, jak my dorośli boimy się czasem rozmawiać z najmłodszymi o niełatwych sprawach – dodaje.

Za duży na bajki/YouTube NEXTFILMPL


Przeczytaj także


Dokument, który daje nadzieję

Bohaterką dokumentu "Wolna jak ptak" jest 12-letnia Ariana. Nastolatka uwielbia tańczyć i to jest dla niej najważniejsze. Ale teraz musi się zmierzyć ze swoją chorobą  niewydolnością nerek. Okazuje się, że Ariana potrzebuje przeszczepu nerki. Decyduje się stanąć przed kamerą i poprosić o pomoc…

– Ariana ma w sobie ogromną pasję do tańca. Film zawiera wiele elementów z jej choreografią, tańcem i w ogóle radością życia – mówi rozmówczyni Kasi Stoparczyk. – Ale czasami tak jest, że staje się coś, na co nie byliśmy gotowi, z czym musimy się zmierzyć. Ariana musi się przełamać, żeby stanąć przed kamerą i poprosić obcych ludzi, żeby znaleźć dawcę nerki dla siebie. I widać, że to nie jest dla niej takie proste, zaczyna płakać – opowiada.

– Chcemy, żeby dokumenty na naszym festiwalu dawały nadzieję. Mimo że dotyczą trudniejszych spraw, są bardzo energetyczne, ciepłe, pozytywne i mówią "Nie poddawajmy się, rozmawiajmy, szukajmy wsparcia wśród innych" – dodaje Agnieszka Sinicka.

Posłuchaj

50:37
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowego Kino Dzieci (Zagadkowa niedizela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 9.10.2022
Godzina emisji: 9.08

pr/kor

 

Polecane