Nowelizacja Kodeksu karnego. Szef Rządowego Centrum Legislacji: na piedestale stawia pokrzywdzonego, a nie przestępcę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Większość parlamentarna została wybrana z programem zaostrzenia kar, a sądy doszukują się podstaw, by wymierzać kary nadmiernie łagodne, także niezgodne z oczekiwaniami społecznymi – ocenił w "Salonie politycznym Trójki" Krzysztof Szczucki, szef Rządowego Centrum Legislacji.

Gość "Salonu politycznego Trójki" został zapytany o nowelizację Kodeksu karnego. Jak powiedział, "jest apel i presja, zwłaszcza liberalnych karnistów, do prezydenta, aby zawetował nowelizację". – To kodeks wyraźnie zaostrzający odpowiedzialność karną, na piedestale stawia pokrzywdzonego, a nie przestępcę – zaznaczył Krzysztof Szczucki.

– Kodeks karny wychodzi z założenia, że dobra najważniejsze: życie, zdrowie, trzeba chronić naprawdę surowymi karami, główną przestrzenią kontrowersji jest możliwość orzeczenia kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Czyli osoby, które popełnią najcięższe przestępstwa, będą mogły być skazane na karę dożywotnią bez szansy na opuszczenie zakładu karnego – wyjaśnił szef RCL.

Decyzja będzie należała do sądu

Jak powiedział, nowelizacja nie jest odwrotem od standardu europejskiego. – To poszukiwanie sprawiedliwości, gdy ktoś popełnia naprawdę brutalną zbrodnię – podkreślił. – Pamiętajmy, że to tylko danie możliwości sądom, będą decydowały, czy taką karę wymierzyć – stwierdził.

– To będą pojedyncze skrajne przypadki, najbardziej brutalnych morderstw, połączonych np. z gwałtem, kiedy trudno znaleźć inną sprawiedliwą karę – ocenił szef RCL.

Wyroki a oczekiwania społeczne

Zapytany, czy nie ogranicza się możliwości nakładania niższych kar, zaznaczył, że to kwestia trwającego sporu. – Od lat jest spór między władzą ustawodawczą a sądowniczą. Większość parlamentarna została wybrana z programem zaostrzenia kar, zaostrzenia odpowiedzialności, próbuje kolejne zmiany wprowadzać, a sądy nierzadko doszukują się jakichkolwiek podstaw, by wymierzać kary nadmiernie łagodne, także niezgodne z oczekiwaniami społecznymi. Stąd pojawiła się potrzeba wprowadzenia kolejnych przepisów, które te możliwości sądom ograniczą – powiedział w Trójce Krzysztof Szczucki.

Posłuchaj

11:16
Krzysztof Szczucki: nowelizacja kodeksu karnego nie jest odwrotem od standardu europejskiego, to poszukiwanie sprawiedliwości, gdy ktoś popełnia naprawdę brutalną zbrodnię
+
Dodaj do playlisty
+

 


Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Szczucki (szef Rządowego Centrum Legislacji)
Data emisji: 25.11.2022
Godzina emisji: 08.45

pg/pr/kor

Polecane