"Zwycięstwo" – komiksowe wydawnictwo ukraińskich twórców o rosyjskiej agresji
2022-11-22, 18:11 | aktualizacja 2022-11-22, 19:11
W Polsce ukazał się komiks "Zwycięstwo" (ukr. Пeрemoгa), zbiorowe dzieło wielu ukraińskich twórców, którzy w krótkich historiach ukazują różne oblicza trwającej obecnie krwawej agresji Rosji na Ukrainę. Jest dostępny w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.
- Polska jest drugim po USA krajem, gdzie został wydany komiks "Zwycięstwo"
- W Polsce "Zwycięstwo" ukazało się w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej
Unikalne wydawnictwo w skali świata
– "Zwycięstwo" jest dziełem ukraińskich artystów i został stworzony przez ukraińskiego wydawcę z przeznaczeniem na rynek ukraiński i inne rynki świata. Jego zawartość to kilka krótkich opowieści o wojnie, o najeździe Rosji na Ukrainę. Autorami są najlepsi ukraińscy twórcy, którzy przed wojną zajmowali się rysowaniem i pisaniem komiksów, a teraz połączyli siły, aby jak najszybciej opowiedzieć swoim rodakom i światu o tym, co się dzieje na Ukrainie i o swoich emocjach z tym związanymi – mówi Tomasz Kołodziejczak, dyrektor działu komiksów i gier w jednym z polskich wydawnictw. – To bardzo ważne, bo komiks powstawał zaledwie 2-3 miesiące po najeździe. Wydajemy go dopiero teraz, bo taki jest cykl wydawniczy – przetłumaczenie, redakcja, sam druk zajmują tyle czasu – ale ten komiks to zupełnie unikatowe wydarzenie w skali światowej: to jest gorący zapis stanu państwa najechanego przez inne państwo – tłumaczy.
– Tak więc jest to unikalne wydawnictwo ze względu na sposób, w jaki powstało, a z drugiej strony pokazuje wydarzenia, które się dzieją blisko nas, tuż obok, oddają pierwsze emocje ukraińskich twórców, którzy cały czas mieszkają na Ukrainie – dodaje.
Symboliczny tytuł
– Symbolem tego wydarzenia jest fakt, że trzy miesiące po agresji rosyjskiej Ukraińcy wydają komiks pod tytułem "Zwycięstwo". Pokazują w nim rzeczy straszne, trudne, czasami heroiczne, czasami humorystyczne, ale ci ludzie 20-, 30-, 40-letni cały czas wierzą, że Ukraina wygra – wskazuje Trójkowy gość. – Są to bardzo różne opowieści: część paradokumentalna, zapis tego, co się działo w różnych częściach Ukrainy, są tam opowieści z nutką fantastyki, są opowieści humorystyczne, np. historia ukradzionej pralki, która wędruje przez całą Rosję – opowiada.

Pierwszym państwem, które wydało ten komiks, nie jest jednak Ukraina, ale Stany Zjednoczone, gdzie ukazał się on kilka tygodni temu. Następna jest właśnie Polska. – Wydaliśmy komiks w dwóch wersjach, po polsku i ukraińsku, z przyczyn wydaje mi się oczywistych: zakładamy, że z jednej strony dotrze on do fanów komiksów, którzy chcą wiedzieć, jak pracują artyści ukraińscy, z drugiej jest też aspekt publicystyczny – wyjaśnia rozmówca Katarzyny Cygler. – Wersja ukraińska jest przeznaczona dla Ukraińców, którzy tutaj mieszkają: mamy przecież tu kilka milionów ludzi, którzy przyjechali po wybuchu wojny – wskazuje.
Przeczytaj także
- Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony
- Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski
- II wojna światowa i wojna na Ukrainie na rysunkach dzieci. Wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny!!!"
- Maile z Mariupola jak listy z powstańczej Warszawy. Performance "Warszawa '44 – Mariupol '22" w Instytucie Pileckiego w Berlinie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Kołodziejczak (dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont)
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 14.22
pr/kor