Festiwal Camerimage 2022. Trudne wybory jury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Camerimage 2022. Trudne wybory jury
Zdobywca Brązowej Żaby za film "Living" operator Jamie D. Ramsay (L) i przewodniczący jury konkursu głównego, reżyser Lech Majewski Foto: PAP/Tytus Żmijewski

– Mieliśmy w jury różne osobowości, każdy miał swojego faworyta i powoli żeśmy się ścierali, ucierali i szlifowali swoje opinie. W końcu nastąpił ten konsensus, gdzie daliśmy główną nagrodę filmowi "Tár" – mówi Lech Majewski, przewodniczący jury głównego konkursu. Jak przyznaje gość Trójki, jego faworytem był jednak inny obraz. 

To "Blondynka" była dla Lecha Majewskiego najsilniejszym kandydatem na najlepszy obraz festiwalu. – Wydawało mi się, że jest tam niekończące się źródło pewnych rozwiązań wizualnych, które bardzo internalizowały tę opowieść o życiu Marylin Monroe. Zwykle stoimy gdzieś z boku, a historia jest fotografowana jak w telenoweli. Tutaj jak gdyby kamera próbowała wejść do umysłu, do tego, co dzieje się w psychice aktorki – zwraca uwagę reżyser. 

Nagrody i największe zaskoczenia

Na zakończonym w sobotę festiwalu Camerimage główną nagrodę, czyli Złotą Żabę otrzymał obraz "Tár" w reżyserii Todda Fielda ze zdjęciami Floriana Hoffmeistera; Srebrną Żabą został nagrodzony najnowszy obraz Alejandra G. Iñárritu "BARDO, fałszywa kronika garści prawd", za zdjęcia do którego odpowiadał Darius Khondji. Brązową Żabę otrzymał "Living" Olivera Hermanusa, gdzie operatorem był Jamie D. Ramsay. 

Przeczytaj także:

– Myślę, że o filmach "Tár" i "Bardo" będzie jeszcze głośno, jeśli chodzi o ilość nagród, a przynajmniej nominacji. Podobnie, myślę, z "Elvisem". Zobaczymy, jak będzie z filmem "Top Gun: Maverick" tutaj wydawało mi się, że miał on szansę na nagrodę za zdjęcia. Jak się okazało, nie miał, ale zobaczymy, co będzie dalej – mówił w Trójce Kazimierz Suwała dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.

– Każdy miał swoich faworytów, nie ukrywam, że dla mnie największym zaskoczeniem była Brązowa Żaba za film "Living" na ten film chyba najmniej stawiałem, jeśli chodzi o pierwszą trójkę. Nie zaskoczył mnie wynik, jeśli chodzi o nagrodę publiczności dla filmu "Elvis" – zdradza gość Trójki. 

Posłuchaj

49:07
Faworyci, nagrodzeni i przegrani. Podsumowanie festiwalu (Trójka na CamerIMAGE)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Operatorzy pierwsi widzą emocje"

Złotą Żabę za wybitne osiągnięcia aktorskie otrzymał w sobotę Andrzej Seweryn. – Nie będę mówił o moim wzruszeniu, bo jest ono oczywiste. To festiwal jedyny na świecie i dziękuję jego twórcy oraz publiczności. Dziękuję wszystkim ekipom, z którymi pracowałem 55 lat — a także producentom i reżyserom. Na tym festiwalu chciałbym szczególnie podziękować operatorom w filmach, w których brałem udział. To oni pierwsi często widzieli, czy moje emocje są prawdziwe, czy jestem przekonujący - mówił Seweryn.

Film "Elvis" zdobył nagrodę publiczności. Obraz wyreżyserował Baz Luhrmann, a zdjęcia wykonała Mandy Walker. Nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w sztuce scenografii odebrała Sarah Greenwood. Złotą Żabę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów otrzymał Vance Burberry. W swojej karierze zrealizował on ok. 150 wideoklipów. 

– Dziękuję za to, że festiwal poświęcony zdjęciom filmowym w ogóle istnieje. Gratuluję Markowi (Żydowiczowi - przyp.red.) 30-lecia tego przedsięwzięcia. To niezwykła możliwość być tu razem z wami i wymieniać doświadczenia z innymi autorami zdjęć - powiedział Burberry.

Nowe spojrzenie na wideoklipy

Za wybitne osiągnięcia w reżyserii wideoklipów nagrodzony został Joseph Kahn. – Zleceniodawcy wideoklipów bardzo często zupełnie nie znają się na sztuce filmowej. Od razu to przyznają i proszą, abym zaskoczył ich i zrobił coś, czego jeszcze świat nie widział. Ta branża rządzi się swoimi prawami. (...) Wszystkie moje pomysły wędrują do autorów zdjęć, bo to oni są czarnoksiężnikami, którzy robią coś z niczego - powiedział Kahn.
Nagrodę dyrektora festiwalu otrzymały dwa filmy: "Elvis" oraz "Top Gun: Maverick" ze zdjęciami Claudio Mirandy w reżyserii Josepha Kosinskiego. Są to nagrody dla duetów reżysersko-operatorskich.

Jonas Schneider otrzymał nagrodę w konkursie długometrażowych filmów dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Kash, Kash". Złotą Żabę za najlepszy wideoklip otrzymał David Okolo za "Light That Shines Through".

Camerimage 2022

Podczas Festiwalu Camerimage 2022 zobaczyć można było ponad 200 filmów. Twórcy zgłaszali swoje produkcje w dziewięciu kategoriach. Obok konkursu głównego, w którym prezentowane zostały filmy fabularne, uczestnicy wydarzenia zobaczyli także konkursy: filmów polskich, filmów dokumentalnych i to zarówno krótko-, jak i długometrażowych, wideoklipów, pilotów seriali telewizyjnych, debiutów reżyserskich, debiutów operatorskich, a także etiud studenckich szkół filmowych i artystycznych. 

W dniach 12-19 listopada Trójka gościła na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE. Jako patron medialny, dziennikarze Trójki relacjonowali najważniejsze wydarzenia tej niezwykłej, jednej z najważniejszych na świecie imprezy poświęconej sztuce operatorów filmowych. W antenowych planach Programu 3 znalazły się m.in. bezpośrednie transmisje z Festiwalu oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami wydarzenia.

EnergaCAMERIMAGE highlights/Camerimage Festival

***

Tytuł audycji: Trójka na CamerIMAGE
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 20.11.2022
Godzina emisji: 10.08

Zapraszamy do słuchania w Trójce audycji prosto z festiwalu EnergaCamerimage PAP/gs/kor

Polecane