Joseph Kosinski w Trójce: chcieliśmy zrobić klasyczny film, wykorzystując najnowocześniejszą technologię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joseph Kosinski w Trójce: chcieliśmy zrobić klasyczny film, wykorzystując najnowocześniejszą technologię
Reżyser Joseph Kosinski i autor zdjęć Claudio Miranda na planie "Top Gun. Maverick"Foto: mat. prasowe

Podczas tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE można spotkać wielu niezwykłych gości. Wśród nich byli reżyser Joseph Kosinski oraz Claudio Miranda, zdobywca Oscara za zdjęcia do "Ciekawego przypadku Benjamina Buttona" (2009). Panowie wspólnie zrealizowali już pięć filmów, w tym "Top Gun: Maverick". Ta produkcja okazała się wielkim hitem i największym sukcesem finansowym roku 2022. Rozmawiał z nimi o tym Paweł Turski.

Tom Cruise w ikonicznej roli

"Top Gun: Maverick" w tym roku rozbił bank, nie brakuje opinii, że ten film wręcz uratował kina po pandemicznej zapaści. Co było kluczem do sukcesu? – Myślę, że głównym powodem jest fakt, że to pełna emocji historia, w której Tom Cruise gra jedną ze swoich ikonicznych ról. Zaczynając ten projekt, chcieliśmy zrobić klasyczny film przy wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii. Cieszymy się, że udało nam się to zrealizować i jesteśmy zachwyceni tym, jak przyjęli to widzowie – mówi Joseph Kosinski, reżyser "Top Gun: Maverick". – Tak, reakcje ludzi są niesamowite. Lecieliśmy samolotem i w połowie pokładowych systemów rozrywki, pasażerowie oglądali "Top Gun: Maverick". To było wręcz surrealistyczne – dodaje autor zdjęć do tego filmu, Claudio Miranda.

Ponad 20 kamer i 800 godzin filmu

Okazuje się, że podczas realizacji "Top Gun: Maverick" nakręcono ponad 800 godzin materiału. – Dokładnie rzecz ujmując – 813 godzin. Może się wydawać, że nie wiedzieliśmy, co robimy. Ale to nieprawda: doskonale wiedzieliśmy, po prostu mieliśmy wiele kamer kręcących równocześnie – tłumaczy reżyser. – Aktor w samolocie miał przełącznik, który uruchamiał aż sześć kamer jednocześnie, a w tej scenie mieliśmy dwa odrzutowce, każdy z sześcioma kamerami. Mieliśmy też cztery kamery na zewnątrz samolotu, cztery kamery na ziemi z różnymi obiektywami, kręcące to, co się dzieje na niebie, kamerę kręcącą niebo z poziomu nieba oraz kamerę w helikopterze. Tak więc czasami mieliśmy ponad 20 kamer! Ogromny zespół montażystów kierowany przez Eddiego Hamiltona zajmował się tymi 813 godzinami i skrócił je do absolutnie najlepszych dwóch godzin, jakie mogliśmy uzyskać – zapewnia.

– Z tych sześciu kamer zamontowanych w samolocie każda zarejestrowała półtorej godziny. Jednak czasami tylko 10 sekund było warte pokazania – wskazuje Claudio Miranda.

Koordynacja

– Największym wyzwaniem była koordynacja sesji zdjęciowych. Poranna i wieczorna mają różne warunki oświetleniowe, co wpływało chociażby na to, w jakim kierunku ma lecieć odrzutowiec. Każdy lot wymagał koordynacji wielu różnych lokalizacji i sprawdzenia, czy działają wszystkie kamery, musieliśmy wymyślić, jak nakręcić ujęcie ziemia-powietrze, obliczyć pozycję samolotu, tak, aby były odpowiednie warunki oświetleniowe – wyjaśnia autor zdjęć. – Mieliśmy przed sobą wiele wyborów: np. czasami trzeba było rezygnować z ujęć z odrzutowców, bo ujęcie z helikoptera lepiej oddawałoby to, co chcieliśmy uzyskać. Innym razem ujęcie z odrzutowca na odrzutowiec było lepsze. Trzeba też było decydować, czy użyć dłuższych obiektywów na odrzutowcach, czy założyć szersze: każdy służy innym celom. Wydaję się to drobnostką, ale finalnie to właśnie wpływa na odbiór, na nasze zmysły – dodaje.

Latający dach

Na planie każdego filmu zdarzają się niezaplanowane sytuacje. Tak było także przy realizacji "Top Gun: Maverick". – Na początku filmu Maverick (Tom Cruise) przelatuje nad komandorem Cainem granym przez Eda Harrisa. Kręcąc tę scenę, zerwaliśmy dach wartowni: to było nieplanowane, ale świetnie wygląda w filmie – opowiada Joseph Kosinski.  – To jeden przykładów, dlaczego robimy filmy akcji: bo dostajemy niespodzianki, które są lepsze niż wszystko, co moglibyśmy zaplanować.

Top Gun Maverick - Nowy zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

Posłuchaj

14:41
Reżyser Joseph Kosinski i Claudio Miranda o "Top Gun: Maverick" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 13.34

pr/kor

Polecane