Sam Mendes w Trójce: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sam Mendes w Trójce: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie!
Reżyser Sam Mendes, laureat Oscara i twórca takich filmów jak "Skyfall" czy "1917" w rozmowie z dziennikarzem Trójki, Pawłem Turskim. Foto: Polskie Radio - Program Trzeci

– Stwierdzam to definitywnie: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie! Myślę, że Bondem powinna zająć się nowa generacja: nowi aktorzy, nowi reżyserzy. To ma być nowy rozdział tego mitu – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Sam Mendes, znakomity brytyjski reżyser, laureat Oscara za "American Beauty" (1999), twórca dwóch filmów o Jamesie Bondzie: "Skyfall" (2012), "Spectre" (2015). Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem.

Brytyjski twórca przyjechał do Torunia, aby na festiwalu EnergaCAMERIMAGE odebrać Specjalną Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Reżysera. Jest to zarazem okazja do promocji jego najnowszego filmu, na poły autobiograficznego "Imperium światła". Do niego Sam Mendes napisał także scenariusz – pierwszy raz w swojej karierze.

– To zabawne: jako reżyser nie czułem się tak bezbronny, jak wtedy, kiedy pisałem scenariusz. To wysyłanie scenariusza do ludzi, do aktorów, do członków ekipy... I to czekanie nerwowe na to, jak go odbiorą – mówił w rozmowie z Pawłem Turskim. – Ale czułem, że muszę opowiedzieć tę historię: w dużej mierze dotyczy ona mojej przeszłości, mojego dzieciństwa. Dorastałem sam z matką, która cierpi na chorobę psychiczną. Postać Hillary grana przez Olivię Coleman jest w dużym stopniu inspirowana osobą mojej matki. Chciałem też opowiedzieć o moich nastoletnich latach, o muzyce i filmach tamtych czasów – tłumaczył.

Źródło: YouTube 20th Century Studios Polska

– Każdy film jest częścią mnie: tak samo "American Beauty" jest częścią mnie, jak "Skyfall" czy "1917". Teraz czuję się pewniej, próbując stworzyć rzeczy, które będą może i mniej ekscytować publiczność, ale będą bardziej osobiste – zdradził. I dodał: – Chciałbym zrobić coś, co oderwie mnie od spraw osobistych, bo ostatnio siedzę w tylko sprawach osobistych. Chciałbym nakręcić wielki film science fiction, fantasy lub coś, co spodoba się moim małym dzieciom.

Nie można było oczywiście ominąć tematu Bonda. – Stwierdzam to definitywnie: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie! – stwierdził stanowczo Sam Mendes. – Myślę, że Bondem powinna zająć się nowa generacja: nowi aktorzy, nowi reżyserzy. To ma być nowy rozdział tego mitu – wyjaśniał. I dodał: "to byłby zły wybór, gdyby franczyzobiorcy wybrali właśnie mnie".

Przeczytaj także


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj

11:39
Sam Mendes nie chce reżyserować już filmów o Bondzie (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: 
Paweł Turski
Gość:
 Sam Mendes (brytyjski reżyser, zdobywca Oscara za film "American Beauty" (1999), twórca m.in. dwóch filmów o Jamesie Bondzie: "Skyfall" (2012) oraz "Spectre" (2015))
Data emisji:
 14.11.2022
Godzina emisji:
 18.10

pr/kor

Polecane