EnergaCAMERIMAGE 2022 – nowinki technologiczne na festiwalowych targach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
EnergaCAMERIMAGE 2022 – nowinki technologiczne na festiwalowych targach
Jedną z technicznych nowinek pokazanych na EnergaCAMERIMAGE 2022 jest autofocus, wykorzystujący możliwości sztucznej inteligencji.Foto: Shutterstock/Lia Koltyrina

Obiektywy automatycznie wykrywające ludzkie twarze i poręczne przyciski w kamerach ułatwiające pracę autorom filmowych dokumentów – to niektóre z nowinek zaprezentowanych podczas targów sprzętu filmowego, które towarzyszą odbywającemu się w Toruniu festiwalowi EnergaCAMERIMAGE.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE to jeden z największych na świecie festiwali poświęconych pracy operatorów filmowych. Nic więc dziwnego, że ważną jego część stanowią targi, na których producenci sprzętu prezentują swe najnowsze produkty.

W przypadku profesjonalnych kamer filmowych – w przeciwieństwie na przykład do smartfonów – nowe modele nie pojawiają się co roku. Wciąż jednak trwa technologiczny wyścig producentów tych urządzeń, mający na celu wprowadzenie na rynek kamer nie tylko rejestrujących coraz lepszy obraz, ale też coraz wygodniejszych w obsłudze.

Skupienie na twarzy i podręczne przyciski

Jedną z technicznych nowinek pokazanych na EnergaCAMERIMAGE 2022 jest autofocus, wykorzystujący możliwości sztucznej inteligencji. Polega to na tym, że kamera automatycznie wyszukuje ludzkie twarze w zasięgu swojego "wzroku", a następnie fokusuje swój obiektyw na oczach "zauważonej" osoby. – Dzięki tej funkcji ma się więcej czasu, aby skupić się na innych rzeczach –  stwierdził w Trójce przedstawiciel jednego z producentów.

Ten wynalazek wykorzystywany jest głównie w filmach dokumentalnych. Ich kręcenie generalnie wymaga użycia bardziej zaawansowanego technicznie sprzętu, w porównaniu z produkcjami realizowanymi w warunkach studia filmowego czy telewizyjnego. W przypadku kamer oznacza to zestaw dodatkowych przycisków i przełączników. – Pracując przy dokumentach, nie masz wielu ludzi do pomocy. Musisz mieć wszystkie opcje pod ręką, bo nie wiesz, co się wydarzy – tłumaczył gość "Trójkowego punktu technicznego".

Operator najważniejszy

Co jest w takim razie najbardziej istotną częścią kamery? Przewrotnej odpowiedzi na to pytanie udzielił kolejny rozmówca Pawła Turskiego. – Uważam, że najważniejszą częścią kamery jest człowiek, który za nią stoi. Kamera jest tak dobra, jak jej operator.

Spośród technicznych części kamery gość Trójki na pierwszym miejscu postawił matrycę, nad którą producenci pracują szczególnie długo i pieczołowicie. W tym roku jego firma zaprezentowała pierwszą nową matrycę od dwunastu lat.

Nowoczesne kamery filmowe nie są tanie. Za najnowsze modele uznanych marek, zaprezentowane na targach sprzętu podczas EnergaCAMERIMAGE 2022, trzeba zapłacić od 60 do 75 tysięcy euro.


Posłuchaj

7:03
Camerimage 2022 – nowinki technologiczne na festiwalowych targach (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też: Radiowa Trójka na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2022

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 14.11.2022
Godzina emisji: 11.25

kc/kor

Polecane