Radiowa Trójka na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radiowa Trójka na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2022
Zapraszamy do słuchania w Trójce audycji prosto z festiwalu EnergaCamerimageFoto: Polskie Radio

W dniach 12-19 listopada Trójka zagości na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE, skąd jako patron medialny zrelacjonuje najważniejsze wydarzenia tej niezwykłej, jednej z najważniejszych na świecie imprezy poświęconej sztuce operatorów filmowych. W antenowych planach radiowej Trójki znalazły się m.in. bezpośrednie transmisje z Festiwalu oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami wydarzenia.

Festiwal EnergaCAMERIMAGE powraca do w pełni stacjonarnej formy, dzięki czemu po dwóch trudnych dla miłośników kina latach Toruń znów stanie się najważniejszym miejscem spotkań twórców filmowych i kinomanów w naszym kraju. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy gości z całego świata, wśród nich filmowców, studentów szkół filmowych, dziennikarzy zajmujących się filmem i oczywiście pasjonatów kina. Do Torunia przyjadą światowej sławy twórcy filmowi, gdzie wielu z nich znajdzie się w składach jurorskich sekcji konkursowych i nagrodzi najlepsze zdjęcia filmowe w najciekawszych produkcjach ostatniego sezonu, także w Konkursie Filmów Polskich. Będą spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, warsztaty oraz seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów z Polski i zagranicy. Podczas Festiwalu zobaczyć będzie można ponad 200 filmów. 

Swoje produkcje twórcy zgłaszać mogli do dziewięciu konkursów. Obok konkursu głównego, w którym prezentowane będą filmy fabularne, zobaczymy także konkursy: filmów polskich, filmów dokumentalnych i to zarówno krótko, jak i długometrażowych, wideoklipów, pilotów seriali telewizyjnych, debiutów reżyserskich, debiutów operatorskich, a także etiud studenckich szkół filmowych i artystycznych.


Festiwal rozpocznie Gala Otwarcia, po której widzowie zobaczyć będą mogli "Empire of Light" – najnowszą produkcję cenionego reżysera Sama Mendesa, który pojawi się na gali, by promować swój film i spotkać się z widzami.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, dziennikarze radiowej Trójki – Ryszard Jaźwiński Paweł Turski będą na bieżąco informować słuchaczy o przebiegu wydarzeń prosto z miejsca wydarzenia. Już od piątku, 11 listopada w audycji "Zapraszamy na Weekend" (godz. 10.00) relacja Pawła Turskiego o Toruniu. W audycji "Trójkowo, filmowo" (godz. 13.00) będzie można usłyszeć zapowiedź festiwalowych wydarzeń. 12 listopada, w sobotni poranek o godz. 7.50 audycja ze studia festiwalowego w Toruniu. W kolejnych dniach od poniedziałku do czwartku o godz. 13.15 dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia zaproszą słuchaczy na relacje z festiwalowego miasteczka.

Tradycyjnie elementem wyróżniającym Festiwal, który narodził się w Toruniu 30 lat temu i który wrócił do tego miasta w 2019 roku, jest duża liczba spotkań i warsztatów dedykowanych twórcom zdjęć filmowych. Wśród blisko 40. takich wydarzeń znajdziemy seminarium, które poprowadzą wspólnie wybitni francuscy twórcy, reżyser Jean-Jacques Annaud (twórca m.in. filmów "Imię róży", "Siedem lat w Tybecie" i "Wróg u bram"), operator Jean-Marie Dreujou i scenograf Jean Rabasse. Razem opowiedzą o tym, jak powstawał ich wspólny film "Notre-Dame płonie".

O tworzeniu wideoklipów, które na długo pozostają w pamięci, opowie Vance Burberry (twórca teledysków m.in. dla Guns’N’Roses, Alice Cooper, Cher, Celine Dion, Pearl Jam, Ellie King, Avril Lavigne, Nickelback, Linkin Park, Backstreet Boys, Enrique Iglesiasa, Britney Spears), który odbierze jednocześnie nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów.

Jednym z najważniejszych gości tegorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE będzie Stephen H. Burum, twórca zdjęć do takich filmów jak "Nietykalni", "Życie Carlita" i "Mission Impossible", wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości. Na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, będącego sercem festiwalu, pojawi się także reżyser Alex Gibney, okrzyknięty przez magazyn Esquire "najważniejszym dokumentalistą naszych czasów". W Toruniu spotka się z widzami i odbierze nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego.


EnergaCAMERIMAGE EnergaCAMERIMAGE

W programie Festiwalu znalazł się również przegląd niezwykle oryginalnych produkcji niemieckiej reżyserki awangardowej Ulrike Ottinger, której twórczość filmowa wyróżnia się unikatowymi poszukiwaniami formalnymi, nieskrępowaną wyobraźnią wizualną i odważnymi eksperymentami technicznymi. To jednak tylko przedsmak tego, co czeka nas w Toruniu. Równie niezwykłą kobietą, która pojawi się w Toruniu, będzie Sarah Greenwood, która odbierze Nagrodę Specjalną dla scenografki. Efekty jej pracy oglądać mogliśmy m.in. w filmach "Duma i uprzedzenie", "Pokuta", "Sherlock Holmes", "Piękna i Bestia". Za swą pracę Sarah Greenwood sześciokrotnie nominowana była do Oscara. W najbliższym czasie organizatorzy ujawniać będą kolejne nazwiska twórców, których spotkać będzie można w trakcie jubileuszowej edycji EnergaCAMERIMAGE.

– Festiwal EnergaCAMERIMAGE stwarza okazję do spotkań z tymi, których filmy od lat kochamy i podziwiamy, ale też daje możliwość wcześniejszego zapoznania się z tytułami, o których dopiero będzie głośno. To właśnie na tym festiwalu wielokrotnie w ostatnich latach miałem okazję przedpremierowo zobaczyć filmy, które kilka miesięcy później zdobywały Oscary i inne prestiżowe nagrody. Patrząc na program EnergaCAMERIMAGE, nie mam wątpliwości, w tym roku nie będzie inaczej. Z tym większą więc przyjemnością porozmawiam o najważniejszych światowych produkcjach z gośćmi festiwalu w codziennych relacjach i audycjach specjalnych w Trójce, bezpośrednio z Torunia – zapowiada Ryszard Jaźwiński, dziennikarz radiowej Trójki.

W tym roku podczas Festiwalu trudno będzie uciec od rozmów na temat sytuacji panującej za polską wschodnią granicą. Wojna wpłynęła na filmowców, ale także na wydarzenia filmowe organizowane na Ukrainie. Festiwal EnergaCAMERIMAGE przyjął pod swoje skrzydła dwa ukraińskie wydarzenia – Festiwal Filmów Etnograficznych OKO oraz festiwal autorów zdjęć KINOKO. Oba znalazły się w programie EnergaCAMERIMAGE i dzięki Festiwalowi zachowają swoją ciągłość w tych niezwykłych czasach wojny trwającej na terytorium Ukrainy.

Dla profesjonalistów prawdziwą gratką podczas Festiwalu będzie możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami firm produkujących sprzęt filmowy.


EnergaCAMERIMAGE EnergaCAMERIMAGE

We wtorek, 15 listopada, w audycji "Klub Trójki" (godz. 21.00) Ryszard Jaźwiński przybliży tematykę wydarzeń festiwalowych, a w czwartek, 17 listopada (godz. 21.00), w tej samej audycji porozmawia z zagranicznym gościem o najlepszych światowych produkcjach. O Festiwalu będzie można posłuchać także w piątkowe popołudnie (godz. 13.00) w audycji "Trójkowo, filmowo". W ostatnim dniu wydarzenia, 19 listopada na antenie radiowej Trójki o godz. 7.50 relacja ze studia festiwalowego. Tego samego dnia Ryszard Jaźwiński zaprosi na specjalną audycję "Trójka na Camerimage" (godz. 15.00).

W niedzielnej audycji "Trójka na Camerimage" (20 listopada, godz. 10.00) podsumowanie 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE 2022.

Polecane