11 listopada 1918 roku – fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
11 listopada 1918 roku – fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto NiepodległościFoto: De Visu/shutterstock

W tym wydaniu audycji mówiliśmy o deklaracji odzyskania przez Polskę niepodległości. – Sytuacja była bardzo trudna, nie było szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił, co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego – mówił na antenie Trójki historyk prof. Tomasz Gajownik.

Listopad 1918 – wykorzystane słabości przeciwników

Jaka była sytuacja geopolityczna w tym, tak ważnym dla nas, czasie? Co przyczyniło się do osiągnięcia tego niebywałego sukcesu? – Tamte wydarzenia to niesamowity fenomen, z punktu widzenia geopolitycznego wykorzystaliśmy słabości naszych dwóch największych przeciwników. Z jednej strony to Niemcy, które wtedy były na drodze do kapitulacji, a z drugiej – Rosja, pogrążona w nasilającej się wojnie domowej. Mieliśmy także nieuregulowane kwestie z naszymi sąsiadami – powiedział prof. Gajownik.

Jak największe korzyści dla Polski

Dodał, że na ziemiach polskich stacjonowały wówczas ogromne siły niemieckie. – Sytuacja była bardzo trudna, bez szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego.

Czytaj też:

Tandem Piłsudski – Dmowski

Historyk podkreślił role Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.  Piłsudski był zwierzęciem politycznym, potrafił się odnaleźć w niepewnych sytuacjach. Miał dobrą rękę do współpracowników, to był cały sztab ludzi, który pracował wspólnie z opozycją. Ale niebywałe zasługi miał również Roman Dmowski. Ten tandem – Dmowski na arenie międzynarodowej, Piłsudski w kraju – osiągnął maksimum, więcej nie dało się uzyskać  mówił Tomasz Gajownik


Posłuchaj

6:32
11 listopada 1918 – fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę (Trójka/Niezła historia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Niezła historia
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: prof. Tomasz Gajownik
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 10.48

mo/kor

Polecane