Święto odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak obchodzi je Polonia na całym świecie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak obchodzi je Polonia na całym świecie?
W audycji mówiliśmy o tym, jak święto odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzi m.in. amerykańska PoloniaFoto: Roberto Galan/Shutterstock.com

Po 123 latach zaborów 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Rocznicę tego wydarzenia świętują Polacy na całym świecie. Mówiliśmy o tym w audycji "Pora na Trójkę".

Pamiątki w polskim muzeum w Chicago

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego, a ok. 600 tys. z nich używa języka polskiego na co dzień. W audycji z Janem Pachlowskim rozmawialiśmy o życiu Polaków za oceanem, ich tradycjach i o tym, jak obchodzą Święto Niepodległości. – W Stanach Zjednoczonych 11 listopada obchodzony jest również Dzień Weterana Wojennego, oba te święta polonusi łączą. Pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości można obejrzeć w Muzeum Polskim w Ameryce  mówił korespondent Polskiego Radia.

– Bardzo wiele pamiątek, grafik i rzeźb nawiązuje bezpośrednio do polskiej historii. Dzięki nim Amerykanie mogą się dowiedzieć, w jaki sposób Polonia pomagała Polsce w odzyskaniu niepodległości – podkreśliła Małgorzata Kot, dyrektor tej placówki w Chicago.

Czytaj też:

Ważna polonijna historia

Jan Pachlowski dodał, że imprezy poświęcone rocznicy odbywają się w polskim muzeum, ambasadzie w Waszyngtonie, polonijnych szkołach na Florydzie, w Nowym Jorku i Chicago. – Przypominane są wydarzenia i polonijna historia, są rogale marcińskie, więcej jest również polskich flag. Drugim tak ważnym dniem jest tutaj Święto Konstytucji 3 Maja – zaznaczył. 

Posłuchaj

8:17
Jan Pachlowski o tym, jak amerykańska Polonia obchodzi Święto Niepodległości 11 listopada (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Święto Niepodległości w Kuwejcie

Naszych rodaków można spotkać w każdym zakątku świata. Niewątpliwie największe skupiska Polonii to USA, Wielka Brytania oraz Niemcy. Kraje arabskie mają swoją specyfikę i małą Polonię. W audycji rozmawialiśmy również o tym, jak żyje się Polce w Kuwejcie i w jaki sposób tam obchodzone jest nasze Święto Niepodległości. – Co roku polska ambasada organizuje spotkania, na które zapraszani są także przedstawiciele innych krajów. Społeczność Polonii tutaj nie jest duża, ale staramy się trzymać razem. Przy ambasadzie działa również polska szkoła – mówiła Beata Marciniak.

Dodała, że dużą popularnością cieszy się polska kuchnia.  Moi znajomi Kanadyjczycy i Anglicy wciąż proszą mnie o różne kulinarne przepisy – powiedziała. 


Posłuchaj

6:58
Jak obchodzone jest polskie Święto Niepodległości w Kuwejcie? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA), Beata Marciniak (Polka od wielu lat mieszkająca w Kuwejcie)
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 7.20, 8.24

mo/kor

Polecane