Poseł KO Izabela Leszczyna: po środki z KPO można sięgnąć natychmiast, wystarczy spełnić oczekiwania KE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poseł KO Izabela Leszczyna: po środki z KPO można sięgnąć natychmiast, wystarczy spełnić oczekiwania KE
Izabela LeszczynaFoto: PAP/Piotr Nowak

- KE oczekuje takiego sądu dyscyplinarnego dla sędziów, by wszyscy czuli, że decyzje tam zapadające nie są decyzjami politycznymi - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia poseł Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Dziś w Brukseli o Krajowym Planie Odbudowy ma rozmawiać minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Ma spotkać się z wiceprzewodniczącą Komisji Verą Jourovą, komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem oraz z szefem gabinetu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Potrzebne środki z KPO

Zdaniem wiceprzewodniczącej PO Izabeli Leszczyny Polska mogłaby "natychmiast" sięgnąć po środki z KPO, gdyby spełniła wymagania KE w sprawie niezależności sędziów. Gość "Salonu politycznego Trójki" powiedziała, że gdyby partie opozycyjne sięgnęły po władzę, to właśnie te środki byłyby podstawą do poprawy sytuacji finansowej kraju.

- KPO to jest wiarygodność rządu, gdyż inwestorzy myślą i mówią: "porozumieli się z KE, więc będą przestrzegać praworządności, będą uznawać wyroki sądów międzynarodowych" - oceniła Izabela Leszczyna.

Pałac Saski i CPK

Gość radiowej Trójki krytykowała rząd za utworzenie, jak powiedziała, "dziesiątek fundacji", które jej zdaniem często dublują swoje zadania czy są niepotrzebne. To właśnie tu, jak i w takich inwestycjach jak odbudowa Pałacu Saskiego czy budowa CPK, poseł KO szukałaby oszczędności.

Mówiąc o CPK przekonywała, że "nikt nie przedstawił polskiemu społeczeństwu jakiegoś biznesplanu, z którego by wynikało wprost, że to jest ekonomicznie uzasadniona inwestycja i że Polacy na tym zarobią".


Posłuchaj

12:46
Izabela Leszczyna: po środki z KPO można sięgnąć natychmiast, wystarczy spełnić oczekiwania KE (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Izabela Leszczyna  
Data emisji: 9.11.2022
Godzina emisji: 8.45

pp/gs/kor

Polecane