Trudne zadanie Rishiego Sunaka: czy przywróci spokój na brytyjskim rynku finansowym?
2022-10-29, 16:10 | aktualizacja 2022-10-29, 18:10
We wtorek 25 października Rishi Sunak został 57. szefem rządu Wielkiej Brytanii. Jest najmłodszą osobo na tym stanowisku od roku 1812, a jednocześnie jest pierwszym premierem pochodzenia azjatyckiego. O znaczeniu tego wyboru Rishiego Sunaka dla Indii i Commonwealthu oraz oczekiwaniach wobec niego można było posłuchać w audycji "Świat do trzeciej".
Nowy premier urodził się i wychował w Southampton, studiował w Oxfordzie (filozofia, polityka i ekonomia) oraz Stanfordzie (buisness). To daleka niezwykła droga, jak na syna indyjskich emigrantów, którzy przyjechali z Afryki: jego ojciec urodził się w Kenii, a matka w Tanganice. Jego dziadek natomiast pochodził z indyjskiego Pendżabu.
– Wielka Brytania jest obecnie w niełatwym położeniu ekonomicznym: zapewne doświadczenie finansowe Rishi Sunaka odegrało kluczową rolę w jego wyborze. Teraz Brytyjczycy, a przynajmniej ci, którzy go wybrali, czyli establishment konserwatystów, spodziewają się po nim, że weźmie się za materię gospodarcza, finansową w jak najbardziej profesjonalny sposób – tłumaczy Profesor Piotr Kłodkowski, były ambasador RP w Indiach i na Sri Lance. – To przecież dzisiaj jeden z najzamożniejszych Brytyjczyków dzisiaj. Chociaż to do końca nie jest pewne: w rzeczywistości to majątek jego żony – wskazuje.
– I tu Brytyjczycy mają chyba największy problem: Akshata Murty to córka jednego z największych ludzi sukcesu w Indiach: Narayana Murthy, współzałożyciel potężnej firmy, wycenianej na ponad 100 mld dolarów firmy Infosys. Okazuje się jednak, że ma ona poważne powiązania z Rosją i choć oficjalnie już się z niej wycofała, prawdopodobnie nadal działa na tamtejszym rynku – dodaje.
Na pewno wybór Rishiego Sunaka otworzy nowy rozdział w stosunkach z Indiami. W kraju, który kiedyś był brytyjska kolonią i nie bez powodu nazywany był Klejnotem Korony Brytyjskiej, z zachwytem przyjęto wiadomość, że został premierem. Prasa przypomina, że jego imię oznacza "mędrzec" bądź "niezwykły" cytując przy okazji słowa z wywiadu, którego udzielił siedem lat temu: "Jestem Brytyjczykiem tu jest mój dom i kraj, ale moje dziedzictwo religijne i kulturowe jest hinduskie".
Ponadto w audycji
- Bartłomiej Kot z Fundacji Pułaskiego o oczekiwaniach wobec nowej premier Wielkiej Brytanii
- Marcin Styszyński z Katedry Arabistyki, Orientalistyka, Uniwersytetu Adama Mickiewicza o rosyjskim wsparciu dla energetyki w Maroku
- Ambasador Krzysztof Płomiński, politolog i dyplomata, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Iraku i Arabii Saudyjskiej – Arabia Saudyjska w BRICS;
- Kosma Nykiel z Klubu Jagiellońskiego o sytuacji po wyborach na Łotwie oraz stanowisku państwa bałtyckie wobec wojny na Ukrainie;
- Marcin Nowak, korespondent z Ukrainy o bieżąca sytuacji za naszą wschodnią granicą.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 29.20.2022
Godzina emisji: 13.08, 14.06
pr