"Hahut". Filmowa opowieść o polarnej pasji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Hahut". Filmowa opowieść o polarnej pasji
Fragment plakatu film "Hahut"Foto: materiały prasowe

– To mój pierwszy dokument, w którym bieżące wydarzenia aż tak mocno wpłynęły na zmiany w scenariuszu i bieg narracji. Puste lotniska, odczuwalny niepokój, izolowanie ludzi na kwarantannach, a na koniec znikające błyskawicznie lodowce. Określenie, że Ziemia to zespół naczyń połączonych, nabrało kolejnego znaczenia – mówi Ryszard Kruk, reżyser i scenarzysta filmu "Hahut".

Irek Sobota, główny bohater filmu "Hahut", jest profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i szefem Centrum Badań Polarnych. Jego działalność naukowa jest ściśle związana z zarządzaniem stacją polarną na Spitsbergenie. Na przestrzeni ostatnich 20 lat brał udział w ponad 30 ekspedycjach badawczych.

W 2020 roku rusza kolejna wyprawa, której towarzyszy ekipa filmowa doświadczonego dokumentalisty Ryszarda Kruka. Tuż przed wyjazdem wybucha na świecie pandemia COVID-19. Mimo to wyprawa rusza. Naukowcy i filmowcy próbują dotrzeć do stacji polarnej na Spitsbergenie. Czy im się uda, czy nie zostaną zatrzymani i deportowani do Polski? Niespodziewanie pandemia, obok zmian klimatycznych, staje się jednym z tematów filmu.

"Hahut" jest dokumentem poświęconym pasji, która może stać się także pracą. Opowiadając historię o związku człowieka z naturą, podnosi świadomość zmian klimatycznych. Zachęca widzów do refleksji nad poruszanymi w nim problemami, przyjmując obiektywne, naukowe podejście.

Jeśli spojrzymy na naszą planetę z perspektywy systemu naczyń połączonych, łatwiej będzie sobie uświadomić, że kurczenie się pokrywy lodowej i pokrywy śnieżnej w Arktyce przekłada się na intensyfikację ekstremalnych zjawisk pogodowych występujących na niższych szerokościach geograficznych półkuli północnej, takich jak fale upałów i susze, gwałtowne huragany i burze, a także powodzie. Patrząc z tej perspektywy, oba miejsca, czyli Toruń i Spitsbergen, nie wydają się już tak odległe.

Film powstał dzięki wsparciu Miasta Toruń, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Weyna Invest. Program 3 Polskiego Radia objął film patronatem medialnym. 


materiały prasowe materiały prasowe

materiały prasowe/gs/kor

Polecane