XX zjazd Komunistycznej Partii Chin i przeciwnicy Chin Xi Jinpinga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XX zjazd Komunistycznej Partii Chin i przeciwnicy Chin Xi Jinpinga
Chin Xi JinpingFoto: HOW HWEE YOUNG/PAP/EPA

Przed kluczowym zjazdem partii komunistycznej na jednym z wiaduktów w Pekinie pojawiły się banery nawołujące do obalenia przywódcy Chin Xi Jinpinga. O sytuacji politycznej Chinach w audycji "Świat do trzeciej" Rafał Tomański rozmawiał z Adrianem Broną z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Domagamy się odwołania zdrajcy narodu" – głosiły banery. Jak podają zagraniczne agencje, napisy usunięto, a w internecie ocenzurowano słowa takie jak "Pekin", "wiadukt" i "odważny". XX krajowy zjazd KPCh rozpocznie się w niedzielę i potrwa około tygodnia. Oczekuje się, że Xi dodatkowo umocni swoją pozycję w partii i zerwie z konwenansem, by przedłużyć swoją władzę na kolejną pięcioletnią kadencję.

– Protest świadczy o tym, że są w społeczeństwie głosy niezadowolenia z tego, jak rządzi Xi Jinping. Dodatkową dezaprobatę budzi fakt, że chciałby on pozostać na stanowisku dłużej, niż pierwotnie zakładano – mówił w Trójce Adrian Brona z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wypracowane systemy 

– Przez ostatnie trzy dekady w Chinach krystalizował się system zinstytucjonalizowanego przekazywania władzy. To zawsze jest trudne w autorytaryzmach, gdzie nie ma reguł demokratycznych, znanych nam z codziennego życia. Wydawało się, że Chiny są jednym z tych państw, które potrafiły ułożyć takie zasady i doprowadzić do zmiany przywódcy państwa raz na kilka lat. To, co obserwujemy teraz, jest jednym z wyrazów oporu przeciwko temu, że Xi Jinping zbudował system, który będzie trwał najprawdopodobniej aż do jego śmierci – wyjaśnił w audycji "Świat do trzeciej".  

– Warto dodać, że mimo protestów i głosów sprzeciwu na każdym moście czy wiadukcie wystawione są banery promujące przywódcę i przypominające jego hasła ideologiczne. To zupełnie inna skala, między poparciem sponsorowanym przez państwo a siłą obywatelskiego oporu, która próbuje pokazać swoje niezadowolenie  podsumował. 

Posłuchaj

1:37:35
"Świat do trzeciej" 15 października 2022r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+


Ponadto w audycji:

  • Marcin Nowak, korespondent z Ukrainy o bieżącej sytuacji na Ukrainie;
  • Włodzimierz Marciniak, sowietolog, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej (2016–2020) o bieżącej sytuacja w Rosji i Białorusi;
  • doktor Marcin Styszyński z Katedry Arabistyki i Orientalistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza o echach protestów w Iranie;
  • Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o bieżącej sytuacji politycznej w Korei Południowej, zagrożeniu ze strony Północy oraz perspektywie na współpracę z Chinami, które zaczynają XX Kongres Partii;
  • Audycja z cyklu "Środek od środka";
  • Magdalena Domeradzka, kierownik Zakładu Skandynawistyki SWPS, o wyborach parlamentarnych w Szwecji.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 15.10.2022
Godziny emisji: 13.08, 14.07

IAR/PR24/zch/kor

Polecane