Historia popiwku
2011-01-28, 10:01 | aktualizacja 2011-01-28, 10:01
Popiwek, jako obciążenie na "Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej" (PFAZ) wprowadzony został w 1984, a od 1986 obowiązywała już nazwa podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
Posłuchaj
W czasie transformacji gospodarczej początku lat dziewięćdziesiątych PPWW był jednym z elementów walki z hiperinflacją. Podatek ten obciążał te przedsiębiorstwa, które przekraczały ustalony w przepisach dopuszczalny poziom wzrostu płac.
Popiwek szybko podzielił społeczeństwo. Protestowały przeciwko niemu związki zawodowe, gdyż ich zdaniem podatek ten hamuje rozwój i płace.
11 lutego 1991 roku odbyły się negocjacje związkowców z rządem. – Wszystko wskazuje na to, że nie ma szans na rezygnację z symbolicznego już popiwku. Zaraz potem, jak rozpoczęła się ostatnia tura negocjacji, z Sali wyproszono wszystkich dziennikarzy, chwilę później miejsce obrad opuścił także wicepremier Leszek Balcerowicz – informował dziennikarz Polskiego Radia.
Ówczesny premier Jan Krzysztof Bielecki zdecydował o podniesieniu progu dla podatku z 800 do 950 tysięcy złotych.
Ostatecznie, na skutek protestów popiwek został zlikwidowany w sektorze publicznym w 1992 roku, jednak w pozostałych przedsiębiorstwach państwowych płacony był do marca 1994 roku.
Dlaczego popiwek został uznany za nielegalny?
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszamy.
(asz)