Tracimy dwukrotnie
2011-01-26, 18:01 | aktualizacja 2011-01-26, 18:01
Jeremi Mordasewicz (PKPP Lewiatan): Policjant 35-letni to jest ten, który ma już doświadczenie, a jeszcze siły fizyczne. Odsyłając go na emeryturę państwo nic nie zyskuje, a jeszcze dopłaca.
Posłuchaj
- Zespół rządowy, który się dziś zebrał ustalił harmonogram prac o wszystkich aspektach i patologiach systemu, na dyskusje o liczbach i datach przyjdzie jeszcze czas – powiedział Antoni Duda, przewodniczący NSZZ policjantów.
Jego zdaniem wydłużenie okresu pracy powinno się odbywać ewolucyjnie, ale przyjęta już została propozycja podniesienia do 20 lat służby progu niezbędnego dla uzyskania emerytury szczątkowej, czyli 40 procent.
- Chcielibyśmy, by wszyscy Polacy, niezależnie od zawodu, jaki wykonują, byli w jednym, powszechnym systemie emerytalnym. Nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy na emeryturę przechodzi 35-letni pracownik CBA albo policji i otrzymuje emeryturę dwukrotnie wyższą niż robotnik, który przepracował całe życie – zaapelował Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.
Jego zdaniem państwo traci na tym dwójnasób, po pierwsze finansowo, a po drugie nie wykorzystując doświadczenia i wiedzy takiej osoby. – Nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy na emeryturę przechodzi 35-letni pracownik CBA albo policji i otrzymuje emeryturę dwukrotnie wyższą niż robotnik, który przepracował całe życie – podkreślił.
Duda podkreślił, że pracownicy służb mundurowych są jedynymi, na których nałożony jest "obowiązek narażania życia". – Za złamanie tego przepisu grozi im odpowiedzialność dyscyplinarna, karna oraz pozbawienie prawa do emerytury, wtedy zostają z niczym – wyjaśnił i dodał, że służba różni się od każdej innej pracy.
Inne są wymagania dyscyplinarne, inna odpowiedzialność, a nawet zakazy i ograniczenia praw obywatelskich. - Z tym mundurowi się godzą i musimy wyjaśnić słuchaczom, że oni nie mają żadnych przywilejów, tylko inne uprawnienia - podsumował.
Na czym polega system zachęt dla pracowników służb mundurowych?
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.
(asz)