Pogrzeb Elżbiety II. W Trójce archiwalne wystąpienia królowej [POSŁUCHAJ]
2022-09-19, 17:09 | aktualizacja 2022-09-19, 17:09
W dniu pogrzebu królowej Elżbiety II przypomnieliśmy fragmenty niektórych jej wystąpień – od roku 1940 aż po rok 2020.
Zgodnie z tradycją brytyjscy monarchowie panują, lecz nie rządzą. Dlatego z reguły nie zajmują oficjalnego stanowiska w sprawach politycznych i do minimum ograniczają wystąpienia publiczne. Elżbieta II doprowadziła ten styl panowania do perfekcji, jednak od czasu do czasu komunikowała się z poddanymi za pośrednictwem mediów – najpierw radia, a później telewizji. Paradoksalnie, właśnie ta starannie wystudiowana powściągliwość pozwoliła na zbudowanie wizerunku królowej doskonałej, opoki brytyjskiej tradycji i łączniczki z imperialną przeszłością.
Orędzia świąteczne i słowa otuchy
Brytyjska monarchia dosyć wcześnie odkryła, że za pośrednictwem radia można dotrzeć do najdalszych zakątków imperium, nad którym nie zachodziło słońce. Dziadek Elżbiety II, król Jerzy V w kilka dni po inauguracji nowego serwisu zagranicznego BBC w grudniu 1932 roku wygłosił pierwsze świąteczne przemówienie radiowe do mieszkańców ówczesnego imperium brytyjskiego.
Przeczytaj także:
- Panowanie królowej Elżbiety II i droga na tron
- Wielka Brytania w żałobie. "Królowa Elżbieta pomogła nam przejść przez tak wiele"
- Elżbieta II w polskim parlamencie. Historyczne przemówienie z 1996 roku
Elżbieta II na falach eteru zadebiutowała jeszcze jako księżniczka: w 1940 roku, w wieku 14 lat, wraz z księżniczką Małgorzatą wygłosiła przemówienie do brytyjskich dzieci i rodzin, mierzących się z trudami bombardowań i ewakuacji z południa kraju. Od tej pory jej spokojny głos towarzyszył Brytyjczykom za pośrednictwem radia i telewizji w chwilach ważnych i trudnych, przynosząc refleksję, nadzieję i siłę.
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
'We will meet again' - The Queen's Coronavirus broadcast | BBC/BBC
***
W dniu pogrzebu królowej Elżbiety II przypomnieliśmy fragmenty niektórych jej wystąpień: od roku 1940 aż po rok 2020. W cyklu wykorzystano materiały archiwalne Polskiego Radia, BBC, British Pathé oraz Rodziny Królewskiej. Całość opracował Wojciech Dorosz.