Pałac Marianny Orańskiej - pruskiej skandalistki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Marianny Orańskiej - pruskiej skandalistki
XIX-wieczny Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to największy taki obiekt w PolsceFoto: shutterstock/Aleksandr Oleynik

XIX-wieczny pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to największy taki obiekt w Polsce. Można w nim poznać miłość swojego życia, ale można tam też spotkać pewną niebezpieczną kobietę… a ściślej mówiąc jej ducha. 

  • Nie tylko pałac. Czym jeszcze przyciąga turystów Kamieniec Ząbkowicki?
  • Pałac związany jest z osobą Marianny Orańskiej, niderlandzkiej księżniczki. Czemu uważano ją za skandalistkę?
  • Jakie zabudowania znajdowały się na pałacowym wzgórzu w XI wieku i jaki los spotkał Kamieniec Ząbkowicki po II wojnie światowej?

Ogromny pałac, położony na Dolnym Śląsku na trasie pomiędzy Wrocławiem a Kotliną Kłodzką, charakteryzuje się symetryczną budową. To prostokątna bryła z czteroma narożnymi wieżami, które rzucają się w oczy już z daleka. 

– To niezwykle ciekawe miejsce do odwiedzenia. Oprócz samego pałacu w Kamieńcu możemy zobaczyć neogotycki kościół pw. Najświętszej Maryi Panny oraz kompleks klasztorny dawnego opactwa cystersów, a przede wszystkim ogromny park, który otacza pałac wraz z odrestaurowanym mauzoleum – opowiada Marek Gaworski, autor licznych publikacji poświęconych polskim zamkom.


Historia zamku z historią miłosną w tle

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim związany jest z osobą Marianny Orańskiej, niderlandzkiej księżniczki, urodzonej na początku XIX wieku. Jako 20-latka została ona wydana za mąż za najmłodszego syna króla pruskiego, Albrechta Pruskiego. Związek jednak nie był szczęśliwy. Uzyskanie rozwodu, o który wystąpiła, nie było proste, a z powodu skandalu obyczajowego mąż zabronił jej przebywać w Prusach dłużej niż jeden dzień i uniemożliwił widywanie dzieci. To dlatego zdecydowała się przenieść na Dolny Śląsk.

– Była wspaniałą kobietą o niezwykłej osobowości. To jej właśnie zawdzięczamy powstanie pałacu. Była też skandalistką, ponieważ rozwiodła się ze swoim mężem – księciem, a wyszła za koniuszego – dodaje Marek Gaworski. Takie związki uchodziły w owym czasie za mezalians

Marianna Orańska w 1838 została właścicielką dóbr kamienieckich w Kamieńcu Ząbkowickim. W tym samym roku zleciła wykonanie projektu przyszłej rezydencji Karlowi Friedrichowi Schinklowi, ówcześnie jednemu z najwybitniejszych architektów. Budowę pałacu ukończono w 1872 roku. Kobieta zapisała się w historii Dolnego Śląska jako bardzo przedsiębiorcza osoba, która przyczyniła się do znacznego rozwoju zarządzanych przez siebie dóbr, m.in. dzięki jej staraniom powstała cała sieć górskich dróg.

Uwaga na ducha Marianny!

Spacerując po pałacowych ścieżkach, musimy uważać, żeby nie spotkać ducha Marianny. Związana jest z nią pewna legenda. – Kto zobaczy Mariannę, zwłaszcza ciemną nocą, może doświadczyć śmierci kogoś najbliższego – przestrzega Marek Gaworski.

Z tym miejscem związana jest również inna ciekawa historia. Zanim powstał pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, na tym samym wzniesieniu stał inny zamek. Pierwsze zapiski o nim pochodzą z jedenastowiecznych kronik. Co ciekawe, w jego murach na początku XII wieku, w czasie walk z Czechami, przebywał Bolesław Krzywousty.

Przetrwał II wojnę światową

Pałac uważa się za niezniszczalny. Kiedy w 1945 roku do Kamieńca weszli Rosjanie, ograbili budowlę z wyposażenia, m.in. ze zgromadzonych w niej dzieł sztuki, a następnie ją podpalili. Mimo że pożar trwał kilka tygodni, pałac udało się uratować. 


Posłuchaj

3:34
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, duch Marianny Orańskiej i inne historie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Pałac otwarty dla turystów
Po II wojnie światowej pałac został wydzierżawiony na 40 lat prywatnym właścicielom. W 2012 roku przeszedł pod zarząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Budynek znajdował się wówczas w katastrofalnym stanie. W 2013 roku, po przeprowadzeniu intensywnych działań remontowo-odtworzeniowych i zabezpieczających, pałac został udostępniony do zwiedzania.


KAMIENIEC ZĄBKOWICKI PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ SKANDALISTKI XIX W. ATRAKCJE, CO WARTO ZOBACZYĆ/ You Tube RAZEMwPOLSKE pl - Co warto zobaczyć w Polsce 


Przeczytaj także:

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku 
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 12.09.2022
Godzina emisji: 9.32

kt/gs

Polecane