Rodziny wielodzietne. Jak wygląda ich codzienność?
2022-09-07, 06:09 | aktualizacja 2022-09-07, 16:09
W Polsce za rodziny wielodzietne uznaje się takie, w których jest co najmniej troje dzieci. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aktualnie w Polsce mamy ok. 780 tysięcy rodzin wielodzietnych, posiadaczy tzw. Karty Dużej Rodziny.
Model rodziny "trzy plus" w Polsce nie jest rzadkością, niemniej decyzja o trzecim i kolejnym dziecku to przede wszystkim kwestia kosztów życia. Według ekspertów pojawienie się następnej pociechy to wejście w obszar dużo większych wydatków, związanych np. z zakupem większego mieszkania czy samochodu.
Pięcioosobowa rodzina na siedemdziesięciu metrach
Jak podkreślają sami zainteresowani, 70-metrowe mieszkanie dla 5-osobowej rodziny to zbyt mało. – Jest ciasno. W jednym pokoju są dziewczynki, drugi pokój jest nasz, rodziców, do tego salon – mówi pani Justyna, mama trojga dzieci. Jej najmłodszy syn nie ma swojego pokoju.
– Na rynku brakuje mieszkań cztero- i pięciopokojowych – zaznacza Marcin Jańczuk z jednej agencji nieruchomości. Nawet jeśli takie mieszkanie się znajdzie, koszt czynszu sprawia, że pod uwagę bierze się raczej domy. A to nierzadko wiąże się z wyprowadzką za miasto, generuje kolejne koszty w postaci dojazdów dzieci do szkoły czy zakupu większego samochodu.
Większa rodzina to większe wydatki
Większa rodzina to także większe zużycie prądu i wody, większe wydatki na zakupy czy ubrania, droższe wakacje i niemałe rachunki w restauracjach.
Posłuchaj
Jak ustalili eksperci z Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania jednego dziecka, licząc czas do osiągnięcia pełnoletności, to ponad 260 tys. złotych, a w przypadku dwójki wzrasta on do ponad 440 tys. złotych. A w wieku 18 lat dziecko idzie dopiero na studia...
Życie codzienne w rodzinie wielodzietnej
Im dziecko jest starsze, tym bardziej może pomóc rodzicom. – Ten moment, kiedy dzieci są jeszcze małe, jest najtrudniejszy. Od czwartego dziecka zaczyna się już taki czas, że starsze mogą trochę pomóc – mówi Janusz Wardak, prezes stowarzyszenia Akademia Familijna, prywatnie tata dziesięciorga dzieci.
Posłuchaj
Dzieci nie dla każdego
Na młodych osobach często wywierana jest presja otoczenia związana z posiadaniem dziecka. – Powinniśmy zaakceptować, że są ludzie, którzy nie chcą mieć dzieci. Z punktu widzenia psychiatrycznego to nawet dobrze, bo w społeczeństwie mamy osoby, które nie powinny posiadać potomstwa. Nie są wystarczająco dojrzałe do tego, żeby wychować drugiego człowieka i ponieść za niego odpowiedzialność – mówi Maja Herman, psychiatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych.
Posłuchaj
- Karta Dużej Rodziny to możliwość uzyskania wielu zniżek i ulg. Sprawdź, na co możesz liczyć
- Ilu Polaków mieszka w domach, a ilu w mieszkaniach? Nowe badanie CBOS
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 7.09.2022
Godziny emisji: 6.47, 7.12, 7.52
kt