Trójka w Trójce: Serge Gainsbourg, Jane Birkin i Charlotte Gainsbourg

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka w Trójce: Serge Gainsbourg, Jane Birkin i Charlotte Gainsbourg
Fragment okładki płyty "Birkin Gainsbourg: Le Symphonique"Foto: mat. promocyjne

– Na zakończenie naszej przygody z "Francuskim łącznikiem" trójka artystów połączonych więzami uczuciowymi i życiowymi – powiedziała na początku audycji Monika Małkowska. Wspomniani przez nią artyści to: Serge i Charlotte Gainsbourg oraz Jane Birkin.

Rzadko zdarzają się takie artystyczne pary, w których po stronie każdego z partnerów jest mniej więcej tyle samo atutów – choć innego rodzaju. A jeszcze większą rzadkością jest równie udane potomstwo narodzone z takiego związku. Taką unikatową rodziną byli Serge Gainsbourg, jego partnerka Jane Birkin i ich córka Charlotte Gainsbourg.

Serge Gainsbourg był bardem, kompozytorem, aktorem i nade wszystko autorem tekstów do dziesiątek przebojów śpiewanych przez gwiazdy lub tworzących gwiazdy z dziewczyn u progu scenicznej kariery. Choć nie ma go wśród nas już od ponad 30 lat, pamięć o nim wciąż żyje, jego twórczością inspirują się coraz to nowi artyści, urządzane są też festiwale poświęcone jego pamięci.

Drugą bohaterką programu była jedna z wieloletnich partnerek Serge'a, Jane Birkin, młodsza od niego o 18 lat angielska aktorka i piosenkarka. Poznali się w 1968 roku i wkrótce potem zostali parą. Stworzyli duet zarówno w życiu prywatnym, jak i na scenie. Wspólnie nagrali m.in. skandalizujący, przepełniony erotyzmem przebój "Je t'aime... moi non plus".

Owocem ich związku była urodzona w 1971 aktorka i piosenkarka Charlotte Gainsbourg. Rodzice od dziecka czuwali nad rozwojem jej talentów, co mogło być dla niej trudne, a nawet zgubne, biorąc pod uwagę, że zbyt wcześnie poznała artystyczny świat od ciemnej strony.


Posłuchaj

49:07
Serge Gainsbourg, Jane Birkin i Charlotte Gainsbourg (Francuski łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 3.09.2022
Godzina emisji: 15.05

kc


Polecane