Gustavo Petro. Kim jest nowy prezydent Kolumbii?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Gustavo Petro. Kim jest nowy prezydent Kolumbii?
Gustavo PetroFoto: PAP/EPA

W minioną niedzielę, w obecności stu tysięcy rodaków zgromadzonych na Placu Bolivara w Bogocie, zaprzysiężony został nowy prezydent Kolumbii. 62-letni ekonomista Gustavo Petro to pierwszy w historii 50-milionowego kraju lewicowy polityk, który obejmuje to stanowisko. – To jest nowa era. Od 7 sierpnia, kiedy Gustavo Petro przejął władzę, podejmuje decyzje, które pokazują, że w Kolumbii wiele się zmieni – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Gustavo Petro ma w swym życiorysie epizod partyzancki, ale program, który zapewnił mu wysokie zwycięstwo w wyborach, to przede wszystkim obietnica podjęcia skutecznej walki z głodem i przemocą zbrojną w kraju, w którym – jak podkreślają latynoamerykańskie media – często niedojada niemal połowa ludności.

Prezydenckie priorytety

– W dwustuletniej historii tego kraju nie było jeszcze takiego przypadku. Oto pojawia się człowiek, który mówi, że dla niego priorytetem jest walka z ubóstwem, rozwarstwieniem społecznym, że chce bardzo wyraźnie podążać lewicową drogą – podkreśla dr Joanna Gocłowska-Bolek i zaznacza, że nowy prezydent "wprowadza już wyższe podatki dla najbogatszych Kolumbijczyków, chce opodatkować korporacje, które czerpią zyski albo z działalności wydobywczej, albo z leżących odłogiem wielkich połaci ziemi, i te zyski przeznaczyć na programy społeczne". 

Poza zakazem podejmowania eksploatacji nowych pól naftowych, konkretne obietnice zawarte w programie nowego prezydenta to m.in. przechodzenie na odnawialne źródła energii. Tym projektem ma kierować jako nowy minister skarbu znany kolumbijski ekonomista Jose Antonio Ocampo. Będzie on miał w rządzie prezydenta Gustavo Petro najtrudniejsze zadanie: przekonać inwestorów do udziału w urzeczywistnianiu tej zmiany kierunku rozwoju kolumbijskiej gospodarki.

Zerwanie z "tradycją" konfliktów

Gustavo Petro, który objął prezydenturę po konserwatywnym polityku, kontynuatorze niezmiennego kierunku rządów prawicy, Ivanie Duque, postawił sobie za cel definitywne zerwanie z liczącą 60 lat kolumbijską "tradycją" wewnętrznych konfliktów zbrojnych, podtrzymywanych zarówno przez skrajne ugrupowania lewicowe, jak i armię oraz organizacje paramilitarne. W latach 1985-2018 kosztowały one kraj co najmniej 450 tys. istnień ludzkich.

– Gustav Petro mówi o tym, że należy w końcu wprowadzić w życie porozumienie pokojowe podpisane z partyzantami w 2016 roku – podkreśla gość Trójki i dodaje, że nowy prezydent "jest bardzo otwarty na wznowienie rozmów z grupami partyzanckimi, które w Kolumbii nadal są aktywne".

Koalicja gwarantująca poparcie

Chociaż lewica nie uzyskała w 295-osobowym Kongresie większości, Gustavo Petro zdołał zawrzeć koalicję z partiami centrowymi i niektórymi tradycyjnymi, m.in. z liberałami. Zdaniem wielu komentatorów zdaje się to gwarantować mu poparcie dla jego reform i szanse rządzenia krajem mimo planowanego ostrego zwrotu politycznego w Kolumbii, tradycyjnego sojusznika politycznego Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj

1:43:47
Co planuje Gustavo Petro? Dr Joanna Gocłowska-Bolek o nowym prezydencie Kolumbii (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji ponadto:

 • Bieżąca sytuacja na Ukrainie. Gość: Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Wschodu.
 • Komentarze Wiktora Orbána na temat wojny na Ukrainie i sankcji przeciwko Rosji, dalsze scenariusze, o których pisze się w węgierskich mediach oraz reakcje Węgier na zaognienie sytuacji między Serbią a Kosowem. Gość: Piotr Piętka, korespondent PR z Budapesztu.
 • Ocena polityki zagranicznej nowego prezydenta Korei Południowej. Jak należy rozumieć fakt, iż nie zdecydował się spotkać osobiście z Nancy Pelosi podczas jej wizyty w Seulu, a jedynie pod naciskiem opinii publicznej odbył z gościem rozmowę telefoniczną? Jak ważne są także ruchy w stronę NATO ze strony Seulu? Gość: dr Łukasz Gołota, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski.
 • Jak wygląda obecnie sytuacja na Tajwanie? Kto ucierpiał, a kto zyskał po wizycie Nancy Pelosi? Dlaczego Chiny nie dokonały odwetu i czy można się spodziewać dalszych eskalacji? Gość: dr hab. Michał Lubina, Uniwersytet Jagielloński, obecnie stypendysta Taiwan Fellowship na Tajwanie. 
 • Nowa partia Mahathira Mohamada, nestora malezyjskiej i światowej polityki. Czym jest wyjątkowy malezyjski system polityczny, konsocjonalizm? Gość: Tomasz Augustyniak, wieloletni współpracownik polskich i zagranicznych mediów w Azji Południowo-Wschodniej, obecnie w Bangkoku.
 • Kosowo i Serbia dwa tygodnie po i może dwa tygodnie przed napięciem na granicy. Gość: Marta Szpala, Ośrodek Studiów Wschodnich.
 • "Środek od środka": 13 sierpnia to początek ofensywy Japończyków na Szanghaj w 1937 roku. Od tego momentu rozpoczęła się prawdziwa wojna z Chinami, miesiąc po tzw. incydencie na moście Marco Polo pod Pekinem (7 lipca 1937), jeden z ostatnich hitów kinowych w Chinach ("800", "Ośmiuset") dotyczył właśnie politycznie poprawnego przedstawienia tych wydarzeń. Walkę z japońskim wojskami rozpoczęli w końcu żołnierze nacjonalistów, wrogów komunistów.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 13.08.2022
Godzina emisji: 13.06

PAP/mk

Polecane